M
100m  200m  1500m  110m häck  400m häck  Höjdhopp  Stavhopp 
Längdhopp  Tresteg  Kula  Slägga  Spjut 
P 19
100m  200m  800m  110m häck  Höjdhopp  Stavhopp  Längdhopp 
Tresteg  Kula  Slägga  Spjut 
P 17
100m  200m  800m  110m häck  300m häck  Höjdhopp  Stavhopp 
Längdhopp  Tresteg  Kula  Slägga  Spjut 
P 15
100m  300m  100m häck  300m häck  Höjdhopp  Stavhopp  Längdhopp 
Tresteg  Kula  Slägga  Spjut 
P 14
100m  800m  Höjdhopp  Längdhopp 
P 13
80m  200m  600m  60m häck  Höjdhopp  Stavhopp  Längdhopp 
Tresteg  Kula  Slägga  Spjut 
P 12
80m  600m  Höjdhopp  Längdhopp  Kula 
P 11
60m  Bollkast  Längdhopp 
P 10
60m  Bollkast  Längdhopp 
K
100m  200m  Höjdhopp  Stavhopp  Längdhopp  Slägga 
F 19
100m  200m  100m häck  300m häck  Höjdhopp  Längdhopp  Tresteg 
Slägga  Spjut 
F 17
100m  200m  800m  100m häck  300m häck  Höjdhopp  Stavhopp 
Längdhopp  Tresteg  Kula  Spjut 
F 15
100m  300m  800m  80m häck  300m häck  Höjdhopp  Stavhopp 
Längdhopp  Tresteg  Kula  Slägga  Spjut 
F 14
100m  800m  Höjdhopp  Längdhopp 
F 13
80m  200m  600m  60m häck  Höjdhopp  Längdhopp  Tresteg 
Kula  Slägga  Spjut 
F 12
80m  600m  Höjdhopp  Längdhopp  Kula  Spjut 
F 11
60m  Bollkast  Längdhopp 
F 10
60m  Bollkast  Längdhopp 

Resultat Ymerspelen

Arrangör: IK Ymer
Datum: 2008-06-14/15
Plats: Ryavallen
Ort: Borås

Listan skapad: 2008-06-16 12:27:51


100m Final14/6  13:20
    Vind: +1,5  
1Per-Joan Lorentzon74IK Orient11,27
2Niclas Åkerström88IK Ymer Friidrott11,28
3Carl Dahllöf88Ullevi FK11,33
4Emil Mann88Falköpings AIK11,41
5Darko Sarovic90IK Ymer Friidrott11,55
6Per Jonsson88Dals Södra FFI11,67
7Anders Andersson76IK Orient11,72

M 200m Final15/6  13:10

Heat 1
    Vind: -0,9  
1Carlos Fröjd90Strömstads IF21,86
2Mathias Dufournier90IK Vikings Friidrottsklubb22,28
3Ragnar Frosti Frostason82Ullevi FK22,85
4Emil Mann88Falköpings AIK23,23

Heat 2
    Vind: +0,3  
1Daniel Norgren90IF Kville22,53
2Mohanad Abdul Kadir88Eskilstuna Friidrott23,26
3Henric Gröndal79IF Hagen24,97

M 200m Final - Sammanställning
       
1Carlos Fröjd90Strömstads IF21,86
2Mathias Dufournier90IK Vikings Friidrottsklubb22,28
3Daniel Norgren90IF Kville22,53
4Ragnar Frosti Frostason82Ullevi FK22,85
5Emil Mann88Falköpings AIK23,23
6Mohanad Abdul Kadir88Eskilstuna Friidrott23,26
7Henric Gröndal79IF Hagen24,97

M 1500m Final14/6  14:00
       
1Moses Kariuki88Kenya3,53,10
2Jörgen Johansson79Spårvägens FK3,55,62
3Joakim Johansson88Örgryte IS4,07,09
4Rickard Gunnarsson91Alingsås IF4,07,20
5Andreas Åkesson90Örgryte IS4,08,87
6Zakaria Azzeddine89Sävedalens AIK4,13,50
7Abel NzimbiHuddinge AIS4,14,72
8Erik Engqvist89Trollhättans IF4,21,37
9Oscar Andreasson92Sävedalens AIK4,26,93
10Filip Johansson92Sävedalens AIK4,29,47
11Tobias Gustavsson91Sävedalens AIK4,30,74
12Axel Andersson92Mölndals AIK4,37,27
13Alfred Nyman54KFUM Örebro Friidrott4,39,54
14Niclas Woodbridge91Örgryte IS4,39,58
15Björn Hammar92Sävedalens AIK4,40,43

M 110m häck Final15/6  11:30
    Vind: -0,1  
1Henrik Weisbach79Örgryte IS15,75
2Niklas Bagge87Brattås CK16,54

M 400m häck Final14/6  15:00
       
1Niclas Åkerström88IK Ymer Friidrott53,77
2Jonathan Carbe90Örgryte IS56,32
3Björn Hellgren62IF Kville1,06,18

M Höjdhopp Final14/6  14:00
       
1Mehdi Alkhatib87SOIK Hellas215
2Oscar Karlsson83Alingsås IF206
3Oscar Rydbo89IF Kville191
 Joel Spolén83Örgryte IS

M Höjdhopp Final  185 188 191 194 200 203 206 210 215 220
Oscar Karlsson - - - - o o o xxx
Oscar Rydbo o o o xxx
Mehdi Alkhatib - - - - - - o o xo xxx

M Stavhopp Final15/6  12:00
       
1Alexander Kelström74Ullevi FK440
2Niklas Bagge87Brattås CK400
 Michael Bohman71IFK HalmstadX
 Gustav Andhill79Alingsås IFX

M Stavhopp Final  400 410 440 460
Michael Bohman DNS
Niklas Bagge o xxx
Gustav Andhill x
Alexander Kelström - - xxo xxx

M Längdhopp Final15/6  10:00
       
1Minh-Le86Malmö AI6,59-1,2
2Christian Hedman87Falkenbergs IK6,52+1,3
 Christer Ek68IK Ymer Friidrottx
 Niklas Gärdefors?Ullevi FKDNS
 Alen Rakovic82Ullevi FKDNS

M Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Minh-Le 6,45 +0,4 x +0,6 6,38 -2,9 6,59 -1,2 6,46 -1,3 x 0
Niklas Gärdefors DNS
Alen Rakovic DNS
Christian Hedman 6,47 +0,8 x -0,1 x +0,3 6,30 -1,4 x 6,52 +1,3
Christer Ek x - - - - -

M Tresteg Final14/6  13:50
       
1Ousainou Mbye80Örgryte IS14,90+4,1
2Johan Damgren86IK Hakarpspojkarna13,56+1,9
 Alen Rakovic82Ullevi FKx

M Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Alen Rakovic x x x x x x
Johan Damgren 13,56 +1,9 13,25 +2,1 13,41 +2,4 x 13,23 +2,2 x
Ousainou Mbye 14,90 +4,1 14,35 +1,2 x x 14,32 +0,5 -

M Kula Final15/6  13:00
       
1Christer Björkander83Lerum Friidrott14,23
2Peter Fritz74IK Sisu12,17
3Niklas Bagge87Brattås CK11,09
4Juha Salmi69Herrljunga SK FK9,53
5Robert Fabian72Herrljunga SK FK8,73

M Kula Final  1 2 3 4 5 6
Christer Björkander 13,86 x 14,22 x 14,23 x
Niklas Bagge 10,94 x 10,98 11,09 10,45 x
Robert Fabian x x x x x 8,73
Juha Salmi 9,12 8,96 9,33 9,25 9,53 9,51
Peter Fritz x x 12,03 12,17 x 12,08

M Slägga Final15/6  14:30
       
1Karl-Erik Ludvigsson88SK Bore61,33
2Mårten Ejdervall74IF Göta Friidrott58,74
3Lennie Helander75IK Ymer Friidrott51,59
 Christer Björkander83Lerum FriidrottDNS

M Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Karl-Erik Ludvigsson x 59,50 57,91 61,33 x x
Mårten Ejdervall x 58,55 x x 58,74 x
Christer Björkander DNS
Lennie Helander 51,59 - - x x 50,47

M Spjut Final14/6  13:00
       
1Robert Fabian72Herrljunga SK FK35,77

M Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Robert Fabian 33,85 34,73 x x 35,77 34,35

P 19 100m Final14/6  11:25
    Vind: +0,7  
1Axel Fredriksen90Hovslätts IK11,62
2Darko Sarovic90IK Ymer Friidrott11,71
3Oscar Gustafsson89IK Ymer Friidrott12,33

P 19 200m Final15/6  13:20
    Vind: +0,8  
1Erik Lindahl90Örgryte IS23,07
2Darko Sarovic90IK Ymer Friidrott23,46
3Daniel Hansson90Strömstads IF23,62
4Adam Göthe?Trollhättans SK23,75
5Jonathan Helsing89Hökensås UR23,95

P 19 800m Final14/6  14:15
       
1Mattias Berglund90Örgryte IS1,59,22
2Johan Samuelsson89IK Ymer Friidrott2,01,74
3Pontus Brinkenberg90Örgryte IS2,07,76
4Axel Öhlin90Sävedalens AIK2,26,88

P 19 110m häck Final15/6  11:30
    Vind: -0,1  
1Markus Sparrman89IK Ymer Friidrott14,11
2Amir Shaker89Eskilstuna Friidrott14,49

P 19 Höjdhopp Final14/6  14:00
       
1Kristian Olofsson90IK Ymer Friidrott197
2Stephan Larsson90Ullevi FK191
3Mattias Öberg90IK Ymer Friidrott179

P 19 Höjdhopp Final  170 173 176 179 182 185 188 191 194 197 200
Kristian Olofsson - - - - - o - xo o o xxx
Mattias Öberg xo - xxo o xxx
Stephan Larsson - - - o o xo o o xxx

P 19 Stavhopp Final15/6  10:00
       
1David Björn90Hovslätts IK400

P 19 Stavhopp Final  400 410
David Björn xo xxx

P 19 Längdhopp Final15/6  10:00
       
1Axel Fredriksen90Hovslätts IK6,29+0,7
2Mattias Öberg90IK Ymer Friidrott6,12+0,8
3Christer Phan90Ullevi FK5,99-1,1
4Oliver Carlehed91IK Ymer Friidrott5,89+2,1
 Adas Liberda90Ullevi FKDNS
 Erik Olsson89Örgryte ISDNS

P 19 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Oliver Carlehed 5,65 -0,2 5,67 -0,7 5,63 -1,3 - 5,46 - 5,89 +2,1
Adas Liberda DNS
Axel Fredriksen x 6,29 +0,7 6,25 +1,7 6,06 -0,3 6,2 +0,1 6,17 -1,3
Erik Olsson DNS
Mattias Öberg 5,64 +1,2 6,12 +0,8 5,33 -3,5 5,59 -1,1 x 5,68 -0,7
Christer Phan x x x 5,50 -1,0 x 5,99 -1,1

P 19 Tresteg Final14/6  13:50
       
1Moteba Mohamed90Alingsås IF14,32+4,0
2Erik Olsson89Örgryte IS13,25+3,6
3Anton Gyllensten90Örgryte IS13,22+3,0
4Axel Fredriksen90Hovslätts IK13,18+1,9

P 19 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Axel Fredriksen x 12,62 -2,7 13,18 +1,9 x 12,69 +0,1 12,83 +1,8
Moteba Mohamed 14,32 +4,0 14,31 +1,0 14,29 +0,9 x x -
Erik Olsson 12,60 +0,8 11,25 -0,5 13,25 +3,6 x 12,89 +1,5 12,99 +2,0
Anton Gyllensten 13,00 +0,1 12,89 +0,2 12,90 +0,1 13,22 +3,0 x x

P 19 Kula Final15/6  13:00
       
1Gustav Erben89IK Ymer Friidrott13,49
 Jonas Meyer90Strömstads IFx

P 19 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Jonas Meyer x x x x x x
Gustav Erben x x 13,17 x x 13,49

P 19 Slägga Final15/6  14:30
       
 Johan Björnstad90Ullevi FK45,86

P 19 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Johan Björnstad x x 45,86 x x x

P 19 Spjut Final14/6  13:00
       
1Pontus Bjärkvik90Hovslätts IK57,88

P 19 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Pontus Bjärkvik 55,48 56,45 55,30 x 57,88 56,33

P 17 100m Försök14/6  11:40

Heat 1
    Vind: 0  
1David Sennung91Ullevi FK11,07q
2Oliver Willskytt92Ullevi FK11,99q
3Niklas Ragneberg91Trollhättans SK12,29q
4Alexander Augustsson91Villstads GIF12,30
5Carl-Fredrik Sjöland91Sävedalens AIK12,39
6Vinai Kodram91IK Ymer Friidrott12,57

Heat 2
    Vind: -0,8  
1David Sunnemar91Örgryte IS11,65q
2Hampus Andersson92Ullevi FK11,70q
3Simon Ekström92Hovslätts IK11,86q
4Tobias Carlsson91Trollhättans SK11,92q
5Johan Persson92IK Ymer Friidrott12,10q
6Axel Bonevik92Mölndals AIK12,33
7Fredrik Karlsson92Sävedalens AIK12,61

P 17 100m Final14/6  13:15
    Vind: +2,8  
1David Sennung91Ullevi FK11,02
2David Sunnemar91Örgryte IS11,42
3Hampus Andersson92Ullevi FK11,51
4Simon Ekström92Hovslätts IK11,52
5Johan Persson92IK Ymer Friidrott11,81
 Oliver Willskytt92Ullevi FKDNS
 Niklas Ragneberg91Trollhättans SKDNS
 Tobias Carlsson91Trollhättans SKDNS

P 17 200m Final15/6  13:25

Heat 1
    Vind: -0,4  
1David Sennung91Ullevi FK22,66
2David Sunnemar91Örgryte IS23,44
3Hampus Andersson92Ullevi FK23,55
4Simon Ekström92Hovslätts IK23,82
5Erik Hansson92Mölndals AIK24,66
6Vinai Kodram91IK Ymer Friidrott25,11

Heat 2
    Vind: -0,8  
1Oliwer Åstrand92IK Ymer Friidrott23,31
2Andreas Pettersson92Örgryte IS23,94
3Johan Persson92IK Ymer Friidrott24,00
4Fredrik Nyhlén91Mölndals AIK24,30
5Viktor Broo92Sävedalens AIK25,13

P 17 200m Final - Sammanställning
       
1David Sennung91Ullevi FK22,66
2Oliwer Åstrand92IK Ymer Friidrott23,31
3David Sunnemar91Örgryte IS23,44
4Hampus Andersson92Ullevi FK23,55
5Simon Ekström92Hovslätts IK23,82
6Andreas Pettersson92Örgryte IS23,94
7Johan Persson92IK Ymer Friidrott24,00
8Fredrik Nyhlén91Mölndals AIK24,30
9Erik Hansson92Mölndals AIK24,66
10Vinai Kodram91IK Ymer Friidrott25,11
11Viktor Broo92Sävedalens AIK25,13

P 17 800m Final15/6  15:30
       
1Desmond Manu92Sävedalens AIK2,00,40
2Magnus Andersson91Mölndals AIK2,00,64
3Bernhard Brundin92Sävedalens AIK2,04,72
4Johan Lund91Sävedalens AIK2,09,87
5Niklas Österlund91IK Ymer Friidrott2,19,50

P 17 110m häck Final15/6  11:35
    Vind: 0,0  
1Alexander Sennerteg91IK Ymer Friidrott15,18
2Mattias Abulu91Ullevi FK15,54
3Adriano Di Feola91Ullevi FK15,56
4Carl-Fredrik Sjöland91Sävedalens AIK17,97

P 17 300m häck Final14/6  15:20
       
1Ziggy Ganestam92Ullevi FK43,28
2Carl-Fredrik Sjöland91Sävedalens AIK43,58
3Adriano Di Feola91Ullevi FK43,96
4Viktor Broo92Sävedalens AIK44,08

P 17 Höjdhopp Final14/6  14:00
       
1Axel Bonevik92Mölndals AIK191
2Zacharias Qfvarnström91IK Ymer Friidrott191
3Alexander Augustsson91Villstads GIF185
4Viktor Broo92Sävedalens AIK182
5Adriano Di Feola91Ullevi FK165
 Oliwer Åstrand92IK Ymer FriidrottX

P 17 Höjdhopp Final  160 165 170 173 176 179 182 185 188 191 194
Oliwer Åstrand DNS
Zacharias Qfvarnström - - - - o - o o o xo xxx
Adriano Di Feola o xo xxx
Axel Bonevik - - - - - - o o o o xxx
Alexander Augustsson - - - - o o xxo o xxx
Viktor Broo + + o . o xo xxo xxx

P 17 Stavhopp Final15/6  12:00
       
1Johan Bremer91IK Ymer Friidrott380

P 17 Stavhopp Final  355 365 380 390
Johan Bremer xxo xxo xxo xxx

P 17 Längdhopp Final14/6  11:00
       
1David Sennung91Ullevi FK6,29+2,8
2Henning Olofsson91Örgryte IS6,19+1,2
3Niklas Ragneberg91Trollhättans SK6,06+0,3
4Sadeeh Mbye92Ullevi FK6,022,6
5Viktor Broo92Sävedalens AIK5,90+0,9
6Felix Nyström91IFK Halmstad5,84+1,6
7Fredrik Karlsson92Sävedalens AIK5,58+0,75,55
8Simon Ekström92Hovslätts IK5,58+0,43,22

P 17 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Felix Nyström 5,84 +1,6 5,71 +0,3 x 5,52 +1,6 5,63 +1,6
Sadeeh Mbye 5,77 +2,3 6,02 2,6 5,91 +2,7 5,79 +1,6 5,96 -1,1 x
David Sennung 6,29 +2,8 6,27 +1,9 x - x x
Niklas Ragneberg x x 6,06 +0,3 5,73 +1,5 5,68 +0,7 5,83 +0,2
Simon Ekström x x 5,58 +0,4 x - 3,22 +1,6
Viktor Broo 5,90 +0,9 5,25 +2,8 x 5,58 +2,8 3,97 -0,2 5,72 +0,1
Henning Olofsson 5,85 +1,2 5,92 +1,3 6,19 +1,2 x - -
Fredrik Karlsson 5,55 +0,9 5,58 +0,7 5,08 +2,3 5,49 +0,2 5,13 -1,4 4,78 +0,4

P 17 Tresteg Final15/6  14:40
       
1Sadeeh Mbye92Ullevi FK13,34+0,9
2Alexander Augustsson91Villstads GIF12,32+0,4
3Fredrik Karlsson92Sävedalens AIK11,77+0,5
4Jonatan Lilja92Hovslätts IK11,65+0,9
5Andreas Norström92Ullevi FK10,50+1,6
 Anton Belfrag91Mölndals AIKDNS
 Viktor Broo92Sävedalens AIKDNS

P 17 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Sadeeh Mbye 13,21 0 13,06 -0,6 +0,3 x -0,6 13,33 +0,5 13,34 +0,9
Anton Belfrag DNS
Alexander Augustsson 12,32 +0,4 12,27 -0,9 12,16 -0,4 12,05 -0,4 - -
Jonatan Lilja x 11,05 +0,4 11,16 +0,5 11,44 -1,5 11,65 +0,9 11,47 +1,6
Viktor Broo DNS
Andreas Norström 10,36 -0,4 10,42 0 x x 10,43 -0,9 10,50 +1,6
Fredrik Karlsson 11,24 +0,5 11,44 -0,6 x 11,26 -0,7 11,60 -0,2 11,77 +0,5

P 17 Kula Final15/6  13:50
       
1Alexander Messer91Alingsås IF14,53
2Viktor Broo92Sävedalens AIK10,88
3Jonatan Lilja92Hovslätts IK10,30

P 17 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Jonatan Lilja x x x 10,30 x x
Viktor Broo 10,29 9,92 9,75 10,88 10,17 9,68
Alexander Messer 13,32 14,05 13,71 14,53 - -

P 17 Slägga Final15/6  14:30
       
1Oliver Carlehed91IK Ymer Friidrott59,55
2Alexander Messer91Alingsås IF57,03
 Anton Hilmersson92Ullevi FKDNS

P 17 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Oliver Carlehed x 59,55 x x x x
Anton Hilmersson DNS
Alexander Messer x x x 56,04 57,03 x

P 17 Spjut Final15/6  10:00
       
1Oliver Carlehed91IK Ymer Friidrott33,01
 Magnus Andersson91Mölndals AIKDNS

P 17 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Oliver Carlehed x 32,22 x 31,66 x 33,01
Magnus Andersson DNS

P 15 100m Final14/6  11:20
    Vind: -1,5  
1Martin Astner93Ullevi FK11,81
2Oskar Persson93Ullevi FK11,87
3Adrien Book93Ullevi FK12,25
4Oscar Waldner93Sävedalens AIK13,02

P 15 300m Final15/6  14:50
       
1Henrik Rosendahl93Mölndals AIK43,39
2Martin Jacobsson94Svenljunga IK45,72

P 15 100m häck Final13/6  11:40
    Vind: +2,3  
1Martin Astner93Ullevi FK14,47
2Lucas Persson93Mölndals AIK14,57
3Albin Vastersson94Varbergs GIF15,28
4Ayad Shaker94Eskilstuna Friidrott15,60
5Filip Rubin93Hovslätts IK15,68

P 15 300m häck Final14/6  15:40
       
1Oskar Persson93Ullevi FK42,82
2Lucas Persson93Mölndals AIK43,28
3Martin Astner93Ullevi FK43,32
4Albin Vastersson94Varbergs GIF43,81
5Filip Rubin93Hovslätts IK46,83
6Hampus Corneliusson94Lerum Friidrott51,18

P 15 Höjdhopp Final14/6  12:50
       
1Anton Lossev93Hovslätts IK180
2Oscar Waldner93Sävedalens AIK172
3Johannes Nilsson93Mölndals AIK172
4Axel Engvall93Ullevi FK169
5Adrien Book93Ullevi FK163
6Johan Karlén93Ullevi FK150
7Andreas Skoog93Ullevi FK150
 Erik Liberg93Sävedalens AIK

P 15 Höjdhopp Final  140 145 150 155 160 163 166 169 172 175 180 185
Axel Engvall - - - o o xxo o xxo xxx
Adrien Book - - o xo o xo xxx
Johannes Nilsson - - - o o o xo xxo xo xxx
Anton Lossev - - - - - o o o o xo xo xxx
Oscar Waldner - - - o o xxo xo xxo o xxx
Andreas Skoog o o xxo xxx
Johan Karlén o o o xxx

P 15 Stavhopp Final15/6  12:00
       
1Hampus Corneliusson94Lerum Friidrott245

P 15 Stavhopp Final  225 235 245 255
Hampus Corneliusson o xo xxo xxx

P 15 Längdhopp Final14/6  11:40
       
1Axel Engvall93Ullevi FK5,93+3,2
2Adrien Book93Ullevi FK5,92+2,8
3Oskar Persson93Ullevi FK5,84+2,5
4Johan Karlén93Ullevi FK5,29+4,0
5Oscar Waldner93Sävedalens AIK5,13+3,2
6Andreas Skoog93Ullevi FK4,85+1,2
7Erik Liberg93Sävedalens AIK4,67+2,0
 Robin Ziemer93IK Ymer FriidrottDNS

P 15 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Robin Ziemer DNS
Axel Engvall 5,71 +3,0 5,92 +2,5 5,93 +3,2 3,73 +1,4 5,70 +1,2 -
Oskar Persson x x 5,84 +2,5 x x x
Adrien Book 5,73 +2,5 x 5,75 +,0,5 5,66 +0,7 5,77 +2,5 5,92 +2,8
Erik Liberg 4,58 +1,7 4,67 +2,0 - - - -
Oscar Waldner 5,13 +3,2 5,00 +2,9 4,86 +1,1 4,87 +1,5 4,81, +0,6 -
Andreas Skoog x 4,85 +1,2 4,73 +0,8 x 4,70 +1,2 -
Johan Karlén 4,95 +1,1 4,65 +1,3 3,55 +1,8 x x 5,29 +4,0

P 15 Tresteg Final15/6  14:40
       
1Axel Engvall93Ullevi FK12,52+1,7
2Adrien Book93Ullevi FK12,46+2,2
3Oskar Persson93Ullevi FK12,190,0
4Johan Karlén93Ullevi FK11,18+3,0
5Oscar Waldner93Sävedalens AIK11,11-0,6
6Albin Vastersson94Varbergs GIF10,60+0,2
7Felix Jeske Magnusson94Sävedalens AIK9,99-0,2
8Andreas Skoog93Ullevi FK9,79-1,2
 Filip Rubin93Hovslätts IKx
 Anton Lossev93Hovslätts IKDNS

P 15 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Axel Engvall 12,22 +3,0 11,97 +0,2 11,95 -1,0 12,13 +0,2 12,15 -0,5 12,52 +1,7
Oskar Persson 11,65 +0,5 x 12,19 0,0 x 1,89 +0,1 12,04 +1,9
Adrien Book 11,86 +2,6 11,20 +1,0 11,48 -0,8 11,36 -0,3 x 12,46 +2,2
Albin Vastersson x x 10,60 +0,2 x - -
Felix Jeske Magnusson 9,99 -0,2 9,88 +1,5 - - - -
Filip Rubin x x x - - .
Anton Lossev DNS
Oscar Waldner 10,20 +1,3 10,41 +0,9 10,87 +0,6 11,11 -0,6 x 11,09 -1,5
Andreas Skoog x 9,56 +0,9 9,40 -1,2 9,79 -1,2 x 9,63 +1,4
Johan Karlén 10,68 +3,4 10,56 +2,3 10,81 +1,2 10,88 -0,4 10,92 +1,0 11,18 +3,0

P 15 Kula Final15/6  13:50
       
1Adrien Book93Ullevi FK12,60
2Albin Vastersson94Varbergs GIF11,63
3Felix Jeske Magnusson94Sävedalens AIK10,69
4Alfred Rahm94Habo friidrott10,26

P 15 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Adrien Book 11,55 12,60 x x 11,49 11,25
Albin Vastersson 11,44 x 11,57 x 11,11 11,63
Alfred Rahm x 10,26 x 10,08 x 9,99
Felix Jeske Magnusson x 10,04 10,05 10,53 10,66 10,69

P 15 Slägga Final15/6  10:30
       
1Kristoffer Fagerlund93IK Ymer Friidrott53,48
2Rikard Karlsson93Alingsås IF49,74
3Anders Eriksson94Hovslätts IK33,26
4Oscar Waldner93Sävedalens AIK23,84
 Alfred Rahm94Habo friidrottDNS
 Felix Jeske Magnusson94Sävedalens AIKDNS
 Erik Liberg93Sävedalens AIKDNS

P 15 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Kristoffer Fagerlund x 52,85 53,48 x 50,44 49,95
Alfred Rahm DNS
Felix Jeske Magnusson DNS
Erik Liberg DNS
Oscar Waldner x x 19,87 23,84 23,52 x
Rikard Karlsson x x x 49,74 x x
Anders Eriksson - x x 33,26 33,16 31,79

P 15 Spjut Final15/6  10:00
       
1Wiktor Åstrand94IK Ymer Friidrott44,30
2Alfred Rahm94Habo friidrott38,76
3Lucas Persson93Mölndals AIK38,28
4Erik Liberg93Sävedalens AIK36,26
5Anders Eriksson94Hovslätts IK35,69
6Erik Annerfalk94SOK Träff35,26
7Felix Jeske Magnusson94Sävedalens AIK34,49
8Filip Rubin93Hovslätts IK29,20
9Emil Ljungqvist93Varbergs GIF28,55
 Rikard Karlsson93Alingsås IFDNS

P 15 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Wiktor Åstrand 40,53 43,55 42,51 x 44,30 x
Emil Ljungqvist 24,51 22,62 28,55 - - -
Lucas Persson 37,37 38,28 x 33,98 34,22 x
Alfred Rahm 33,13 37,21 34,98 38,76 37,32 35,05
Felix Jeske Magnusson 31,61 32,24 x x 32,06 34,49
Filip Rubin 29,20 x x - - -
Erik Annerfalk x 35,26 x 31,66 34,20 x
Erik Liberg x 34,93 35,68 36,26 35,84 35,49
Rikard Karlsson DNS
Anders Eriksson 35,69 34,27 31,36 - - -

P 14 100m Final14/6  11:15
    Vind: +1,6  
1Zagros Noa94Mölndals AIK12,10
2Erik Ivarsson94Svenljunga IK14,18

P 14 800m Final14/6  14:30
       
1Felix Jeske Magnusson94Sävedalens AIK2,26,26

P 14 Höjdhopp Final14/6  12:50
       
1Albin Vastersson94Varbergs GIF163
2Jacob Hjalmarsson94Hovslätts IK150

P 14 Höjdhopp Final  140 145 150 155 160 163
Albin Vastersson - - - o xo xxo
Jacob Hjalmarsson o xo xo xxx

P 14 Längdhopp Final14/6  11:40
       
1Albin Vastersson94Varbergs GIF5,36+2,3
2Felix Jeske Magnusson94Sävedalens AIK4,92+2,0
3Zagros Noa94Mölndals AIK4,72+1,7

P 14 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Albin Vastersson 4,20 +3,0 5,22 +1,1 5,36 +2,3 4,08 +1,8 - -
Zagros Noa x x 4,51 +1,5 4,72 +1,7 4,20 +1,1 x +5,7
Felix Jeske Magnusson 4,72 +2,1 4,78 +1,8 4,67 +5,1 4,90 +1,5 4,61 +1,6 4,92 +2,0

P 13 80m Försök14/6  11:05

Heat 1
    Vind: +1,0  
1Christoffer Luu95Hovslätts IK10,59q
2Gustav Magnusson95Bokenäs IF10,60q
3Edward Carlsson95IK Ymer Friidrott11,07q
4Dennis Forsman95Sävedalens AIK11,17q
5Fabian Nilsson95Varbergs GIF11,49q

Heat 2
    Vind: +0,8  
1Philip Ingvarsson95Ullevi FK10,77q
2Ryan West95IK Ymer Friidrott11,21q
3Filip Romeo95Ullevi FK11,27q
4Jakob Theil95Sävedalens AIK11,82
5Albin Claesson95Varbergs GIF12,31

P 13 80m Final14/6  13:25
    Vind: +2,3  
1Gustav Magnusson95Bokenäs IF10,45
2Christoffer Luu95Hovslätts IK10,47
3Philip Ingvarsson95Ullevi FK10,60
4Edward Carlsson95IK Ymer Friidrott11,02
5Dennis Forsman95Sävedalens AIK11,07
6Filip Romeo95Ullevi FK11,18
7Ryan West95IK Ymer Friidrott11,43
8Fabian Nilsson95Varbergs GIF11,55

P 13 200m Final15/6  13:35
    Vind: -0,6  
1Philip Ingvarsson95Ullevi FK28,11
2Jonatan Carlsson95Lidköpings IS28,51
3Filip Romeo95Ullevi FK28,63
4Elias Gustavsson95Bollebygds IF30,06
5Anton Lindblad95SOK Träff30,32
6Jonas Skoog95Ullevi FK32,51

P 13 600m Final15/6  14:30
       
1Jonatan Carlsson95Lidköpings IS1,46,43
2Anton Olausson95IK Ymer Friidrott1,47,48
3Ludvig Torell95Mölndals AIK1,47,62
4Philip Ingvarsson95Ullevi FK1,51,77
5Andreas Carlsson95IK Ymer Friidrott1,53,02

P 13 60m häck Final14/6  12:40
    Vind: +2,7  
1Gustav Magnusson95Bokenäs IF9,74
2Philip Ingvarsson95Ullevi FK10,44
3Simon Gunnarsson95IK Ymer Friidrott10,49
4Fabian Nilsson95Varbergs GIF10,73
5Axel Johansson95Trollhättans SK10,91

P 13 Höjdhopp Final14/6  11:50
       
1Andreas Carlsson95IK Ymer Friidrott157
2Axel Johansson95Trollhättans SK151
3Simon Gunnarsson95IK Ymer Friidrott148
4Gustav Liberg95Sävedalens AIK145
5Albin Claesson95Varbergs GIF142
6Ryan West95IK Ymer Friidrott136
7Filip Romeo95Ullevi FK130
 Eddy Meyerdiercks95SOK TräffX

P 13 Höjdhopp Final  120 125 130 133 136 139 142 145 148 151 154 157 160
Andreas Carlsson - - - - - - o o o xo xo o xxx
Simon Gunnarsson - - - o o o xo xo xo xxx
Ryan West o o o o o xxx
Axel Johansson - - - - - - o o o xo xxx
Gustav Liberg - - o o xo xxo o xxo xxx
Eddy Meyerdiercks DNS
Filip Romeo o xo o xxx
Albin Claesson - - - - o o xo xxx

P 13 Stavhopp Final15/6  12:00
       
1Carl Ivarsson96Lerum Friidrott255

P 13 Stavhopp Final  255 265
Carl Ivarsson xo xxx

P 13 Längdhopp Final14/6  13:00
       
1Gustav Magnusson95Bokenäs IF5,11+2,3
2Christoffer Luu95Hovslätts IK4,91+3,7
3Edward Carlsson95IK Ymer Friidrott4,74+3,0
4Andreas Carlsson95IK Ymer Friidrott4,63+1,5
5Jakob Theil95Sävedalens AIK4,39+1,3
6Fabian Nilsson95Varbergs GIF4,28+0,14,23
7Jonas Skoog95Ullevi FK4,28+2,34,18
8Anton Olausson95IK Ymer Friidrott4,26+2,6
9Dennis Forsman95Sävedalens AIK4,20+2,7
10Albin Claesson95Varbergs GIF4,10-0,6
11Mikael Jokiniva95IK Ymer Friidrott3,99-0,3
 Ryan West95IK Ymer FriidrottDNS

P 13 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Andreas Carlsson x +2,5 4,38 +1,2 4,60 +1,4 4,51 +0,4 4,59 +0,2 4,63 +1,5
Anton Olausson 4,26 +2,6 3,97 -0,4 4,18 +1,5 4,22 +2,6 4,09 +2,5 3,92 +2,1
Edward Carlsson 4,69 +1,2 4,61 +2,8 4,64 +2,0 4,56 +2,9 4,74 +3,0 4,65 +2,5
Mikael Jokiniva 3,99 -0,3 3,83 +0,4 3,79 +1,1
Ryan West DNS
Gustav Magnusson 5,11 +2,3 4,98 -1,0 4,97 +1,2 5,08 +1,6 3,10 0 4,77 +0,9
Fabian Nilsson 4,23 +2,2 4,09 -1,3 4,28 +0,1 4,06 +2,8 4,02 +1,3 4,18 +0,8
Jakob Theil x 4,30 -0,2 4,10 +2,6 4,25 +1,8 4,39 +1,3 4,31 +1,5
Dennis Forsman 4,20 +2,7 4,03 -1,1 -
Christoffer Luu 4,61 +0,9 4,34 -1,1 4,91 +3,7 4,70 +0,3 4,76 +1,8 4,89 +2,3
Jonas Skoog 4,28 +2,3 4,12 +2,1 4,10 +2,6 4,18 +3,7 3,85 +1,8 2,90 +1,1
Albin Claesson 4,10 -0,6 4,05 1,7 3,84 0,8

P 13 Tresteg Final15/6  14:40
       
1Henrik Despaigne95Villstads GIF9,10+1,1

P 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Henrik Despaigne 8,97 -1,4 x 8,60 +0,5 x x 9,10 +1,1

P 13 Kula Final15/6  14:50
       
1Gustav Liberg95Sävedalens AIK9,52
2Ryan West95IK Ymer Friidrott9,06

P 13 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Ryan West 8,66 9,06 8,50 7,80 x 7,58
Gustav Liberg 9,52 9,12 9,30 9,02 x 9,18

P 13 Slägga Final15/6  10:30
       
1Gustav Liberg95Sävedalens AIK25,95

P 13 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Gustav Liberg 25,95 23,04 25,13 24,49 x x

P 13 Spjut Final15/6  10:00
       
1Mikael Jokiniva95IK Ymer Friidrott29,18
2Andreas Carlsson95IK Ymer Friidrott28,57
3Ryan West95IK Ymer Friidrott26,57
4Ludvig Torell95Mölndals AIK18,65
 Elias Gustavsson95Bollebygds IFDNS
 Jonatan Carlsson95Lidköpings ISDNS

P 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Andreas Carlsson 26,24 26,78 24,64 28,30 x 28,57
Mikael Jokiniva 28,90 25,79 x 29,18 28,50 25,72
Ryan West 14,64 24,33 x x 24,42 26,57
Ludvig Torell 18,65 18,18 12,35 x x x
Elias Gustavsson DNS
Jonatan Carlsson DNS

P 12 80m Final14/6  11:00
    Vind: -0,2  
1Hugo Forsberg96Sävedalens AIK11,10
2Viktor Gustafsson96IK Ymer Friidrott11,59
3Daniel Norström96IK Ymer Friidrott12,19
4Tobias Jonsson96Dals Södra FFI12,24
5Simon Furedi96IK Ymer Friidrott12,78

P 12 600m Final15/6  14:30
       
1Olle Axelsson96Borås SK1,52,25
2Viktor Poucette96Lidköpings IS1,58,89

P 12 Höjdhopp Final14/6  11:50
       
1Linus Falck96Hökensås UR1,51
 Gabriel Steffensen96Sävedalens AIKX

P 12 Höjdhopp Final  1,30 1,33 1,36 1,39 1,42 1,45 1,48 1,51 1,54
Linus Falck o --- o --- xo xo xo xxo xxx
Gabriel Steffensen DNS

P 12 Längdhopp Final14/6  12:20
       
1Viktor Gustafsson96IK Ymer Friidrott4,42+1,6
2Daniel Norström96IK Ymer Friidrott4,19+2,0
3Carl Ivarsson96Lerum Friidrott4,17+1,6
4Tobias Jonsson96Dals Södra FFI4,11+1,0
5Simon Furedi96IK Ymer Friidrott4,02+3,2
6Hugo Forsberg96Sävedalens AIK3,85+1,1
 Gabriel Steffensen96Sävedalens AIKDNS

P 12 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Viktor Gustafsson 4,40 +1,1 4,19 +2,0 4,29 +2,9 4,32 +1,8 X 4,42 +1,6
Daniel Norström 4,19 +2,0 3,78 +1,8 4,05 +2,6 3,99 +3,8 4,15 +2,3 3,60 +1,2
Carl Ivarsson 4,17 +1,6 4,15 +2,8 4,01 -0,2 x 4,03 +3,1 4,02 +3,2
Hugo Forsberg 3,81 +1,6 3,85 +1,1 3,59 -,05 - - -
Tobias Jonsson 3,89 +1,4 4,11 +1,0 3,79 +2,3 3,79 +1,6 3,77 +3,1 x
Simon Furedi 3,85 +1,1 x 3,69 +3,5 3,77 +2,3 4,02 +3,2 3,97 +2,3
Gabriel Steffensen DNS

P 12 Kula Final15/6  14:50
       
1Viktor Gustafsson96IK Ymer Friidrott8,90
2Daniel Norström96IK Ymer Friidrott8,62
 Hugo Forsberg96Sävedalens AIKDNS
 Gabriel Steffensen96Sävedalens AIKDNS

P 12 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Viktor Gustafsson 7,97 8,84 8,82 8,90 8,21 8,60
Daniel Norström 8,18 8,62 8,48 8,10 8,61 8,41
Hugo Forsberg DNS
Gabriel Steffensen DNS

P 11 60m Final15/6  11:00
    Vind: -3,6  
1Vilhelm Carlsson97IK Ymer Friidrott10,26
2Gustav Jacobsson97IK Ymer Friidrott10,53
3Jacob Bergengren97IK Ymer Friidrott10,62
4Ludvig Lindberg97IK Ymer Friidrott10,88
5Petrus Lindh97IK Ymer Friidrott11,20

P 11 Bollkast Final15/6  11:50
       
1Jacob Bergengren97IK Ymer Friidrott25,35
2Gustav Jacobsson97IK Ymer Friidrott25,24
3Petrus Lindh97IK Ymer Friidrott23,81
4Ludvig Lindberg97IK Ymer Friidrott22,30

P 11 Bollkast Final  1 2 3 4 5 6
Petrus Lindh 18,18 16,35 12,39 23,81
Gustav Jacobsson 23,56 21,32 25,24 19,83
Ludvig Lindberg 17,13 x 16,19 22,30
Jacob Bergengren x 20,91 23,55 25,35

P 11 Längdhopp Final15/6  10:00
       
1Gustav Jacobsson97IK Ymer Friidrott3,45+1,13,39
2Vilhelm Carlsson97IK Ymer Friidrott3,45-1,03,36
3Petrus Lindh97IK Ymer Friidrott3,33+0,2
4Jacob Bergengren97IK Ymer Friidrott3,13+0,4
5Ludvig Lindberg97IK Ymer Friidrott3,08+0,1

P 11 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Petrus Lindh 2,95 -1,1 3,33 +0,2 3,06 +2,0 3,00 +0,6
Vilhelm Carlsson 3,45 -1,0 3,30 +1,4 3,36 -0,8 3,29 +0,6
Gustav Jacobsson 3,45 +1,1 3,39 +1,5 3,21 -1,4 3,25 -0,6
Ludvig Lindberg 2,99 -1,1 3,05 -0,2 3,05 +2,0 3,08 +0,1
Jacob Bergengren 3,04 -0,1 3,13 +0,4 2,86 +1,4 2,91 +1,0

P 10 60m Försök15/6  11:05

Heat 1
    Vind: +0,8  
1Simon Johansson98Hökensås UR9,69q
2Simon Larsson98IK Ymer Friidrott9,79q
3Ludvig Johansson98IK Ymer Friidrott10,01q
4Alexander Jismyr98Tranås AIF10,10
5Rasmus Jacobsson99Svenljunga IK10,14
6Elias Carlsson99IK Ymer Friidrott10,20
7Karl Johnsson98IK Ymer Friidrott10,48
8Anton Lornell98IK Ymer Friidrott11,20

Heat 2
    Vind: -1,0  
1Gustav Liljeblad99Varbergs GIF9,74q
2Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK9,98q
3Ludvig Schultz98IK Ymer Friidrott10,00q
4Hugo Granath98IK Ymer Friidrott10,02q
5Johan Gustavsson98IK Ymer Friidrott10,02q
6Axel Ramhult98IK Ymer Friidrott10,48
7Mattias Eklund98IK Ymer Friidrott12,32

P 10 60m Final15/6  12:50
    Vind: -0,1  
1Gustav Liljeblad99Varbergs GIF9,59
2Simon Johansson98Hökensås UR9,65
3Simon Larsson98IK Ymer Friidrott9,76
4Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK9,91
5Ludvig Schultz98IK Ymer Friidrott10,00
6Hugo Granath98IK Ymer Friidrott10,02
7Ludvig Johansson98IK Ymer Friidrott10,05
8Johan Gustavsson98IK Ymer Friidrott10,12

P 10 Bollkast Final15/6  11:50
       
1Gustav Liljeblad99Varbergs GIF33,1832,66
2Johan Gustavsson98IK Ymer Friidrott32,66
3Philip Pääkkönen99Bollebygds IF29,46
4Simon Larsson98IK Ymer Friidrott27,97
5Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK25,70
6Ludvig Johansson98IK Ymer Friidrott25,25
7Ludvig Schultz98IK Ymer Friidrott23,0322,18
8Alexander Jismyr98Tranås AIF22,51
9Karl Johnsson98IK Ymer Friidrott21,93
10Elias Carlsson99IK Ymer Friidrott20,01
11Axel Ramhult98IK Ymer Friidrott19,91
12Hugo Granath98IK Ymer Friidrott17,23

P 10 Bollkast Final  1 2 3 4 5 6
Simon Larsson 25,19 27,97 26,04 23,81
Johan Gustavsson 29,16 31,43 32,66 30,30
Karl Johnsson x 19,84 21,93 x
Ludvig Johansson 25,25 23,96 22,35 23,81
Ludvig Schultz 22,18 21,37 18,88 23,03
Axel Ramhult 19,91 19,56 16,34 19,47
Elias Carlsson 20,01 x 14,30 15,30
Gustav Liljeblad 28,15 32,66 31,20 33,18
Axel Jeske Magnusson 23,0 25,70 24,29 25,31
Hugo Granath 14,68 13,84 12,53 17,23
Philip Pääkkönen 29,46 - - -
Alexander Jismyr 21,58 21,18 22,51 22,28

P 10 Längdhopp Final15/6  10:00
       
1Johan Gustavsson98IK Ymer Friidrott3,73-0,5
2Simon Larsson98IK Ymer Friidrott3,61-0,53,55
3Ludvig Johansson98IK Ymer Friidrott3,61-0,63,40
4Simon Johansson98Hökensås UR3,590
5Gustav Liljeblad99Varbergs GIF3,55+0,3
6Axel Jeske Magnusson99Sävedalens AIK3,47+1,4
7Ludvig Schultz98IK Ymer Friidrott3,40+2,3
8Alexander Jismyr98Tranås AIF3,32-0,2
9Rasmus Jacobsson99Svenljunga IK3,28-0,3
10Karl Johnsson98IK Ymer Friidrott3,16-0,3
11Elias Carlsson99IK Ymer Friidrott2,98-0,8
12Anton Lornell98IK Ymer Friidrott2,32+1,2
13Mattias Eklund98IK Ymer Friidrott2,06-0,8
 Albin Olsson98IK Ymer FriidrottDNS
 Philip Pääkkönen99Bollebygds IFDNS

P 10 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Albin Olsson DNS
Simon Larsson 3,52 +0,4 3,61 -0,5 3,55 +2,1 3,33 -0,1
Johan Gustavsson 3,40 +0,3 3,55 +1,3 3,61 +0,3 3,73 -0,5
Karl Johnsson 2,22 -1,0 x -0,8 2,92 +0,1 3,16 -0,3
Mattias Eklund 2,06 -0,8 2,00 +0,3 x x
Ludvig Johansson 3,31 +0,4 3,35 -0,8 3,61 -0,6 3,40 0
Ludvig Schultz x 3,30 -0,6 3,29 +0,7 3,40 +2,3
Anton Lornell 2,24 +0,2 2,19 +1,3 2,11 +1,7 2,32 +1,2
Elias Carlsson 2,78 -0,2 2,98 -0,8 x +0,3 2,75 +1,7
Rasmus Jacobsson 3,13 -0,2 3,28 -0,3 3,11 +1,3 3,18 +1,0
Gustav Liljeblad 3,55 +0,3 3,23 +1,0 x 3,43 -0,2
Simon Johansson 3,59 0 3,33 +0,6 3,37 +1,7 3,46 +1,9
Axel Jeske Magnusson 3,28 -0,9 x -0,8 3,37 +0,2 3,47 +1,4
Philip Pääkkönen DNS
Alexander Jismyr 3,32 -0,2 3,13 -0,3 3,12 -1,7 3,15 +1,4

100m Final14/6  12:00
    Vind: +0,8  
1Therese Bohlén-Kinn87Ullevi FK12,30
2Josefin Johansoson88Eds SK13,15
3Karin Wennerbeck88Örgryte IS13,49

K 200m Final15/6  13:40
    Vind: -0,9  
1Hanna Nilsson88Ullevi FK26,44
2Linda Luts89Ullevi FK26,85
3Linda Åkerman71IFK Halmstad27,50
4Sandra Carlsson88IK Ymer Friidrott27,84
5Carina Palmquist62Villstads GIF28,07
6Karin Johansson88Sävedalens AIK28,36

K Höjdhopp Final15/6  11:45
       
 Josefin Svensson88Falkenbergs IKDNS

K Stavhopp Final15/6  12:00
       
1Karin Sindsjö87IF Göta Friidrott325
2Caroline Grönberg91IK Ymer Friidrott255
 Linda Carlsson90IK Ymer FriidrottX

K Stavhopp Final  245 255 265 315 325 335 345
Caroline Grönberg o xo xxx
Linda Carlsson - - - - - - xxx
Karin Sindsjö - - - xxo o xxx

K Längdhopp Final15/6  11:00
       
1Carina Palmquist62Villstads GIF4,89+0,4
2Karin Johansson88Sävedalens AIK4,620
 Sofie Andersson81IF KvilleDNS
 Anna Lergård88Istrums SKDNS
 Emelie Nilsson88Falkenbergs IKDNS
 Mariette Högberg64Bollebygds IFDNS

K Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Sofie Andersson DNS
Anna Lergård DNS
Emelie Nilsson DNS
Mariette Högberg DNS
Carina Palmquist 4,76 -0,1 4,89 +0,4 4,71 -2,2 4,62 -2,4 4,72 -1,2 4,63 -2,2
Karin Johansson x x x x x 4,62 0

K Slägga Final15/6  14:30
       
1Tracey Andersson84IFK Trelleborg58,42
2Karolina Pedersen87Ullevi FK57,83
3Adalheidur Vigfusdottir82Ullevi FK46,90
4Viktoria Oskarson87Herrljunga SK FK43,78
5Sandra Johansson91Ullevi FK29,65

K Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Tracey Andersson x 57,65 55,50 58,42 57,18 x
Adalheidur Vigfusdottir 45,96 46,90 x 45,63 x x
Sandra Johansson 29,65 x x x - -
Viktoria Oskarson 40,98 x 43,78 43,03 41,87 x
Karolina Pedersen x x x 55,40 x 57,83

F 19 100m Final14/6  12:05
    Vind: +0,8  
1Caroline Tegel90Trollhättans SK12,55
2Josefine Rydh90Villstads GIF12,83
3Linnea Svensson89Lerum Friidrott12,98

F 19 200m Final15/6  13:45
    Vind: +1,4  
1Elin Yngve90Falköpings AIK27,27
2Ellinore Skoogh90Trollhättans SK28,20

F 19 100m häck Final15/6  11:45
    Vind: -1,7  
1Caroline Tegel90Trollhättans SK15,42
2Linnea Rodås90Ullevi FK15,76

F 19 300m häck Final14/6  15:30
       
1Linda Luts89Ullevi FK46,22
2Lina Hansson90IK Orient48,01
3Sofia Jeryd90Lerum Friidrott59,53

F 19 Höjdhopp Final14/6  11:00
       
 Åsa Thorsen89Ullevi FKDNS

F 19 Längdhopp Final15/6  11:00
       
1Caroline Karlsson90IK Orient5,06+0,75,03
2Elin Yngve90Falköpings AIK5,06+1,54,97
3Linda Beckius90IK Sisu4,74-1,9
4Jenny Johansson90Falkenbergs IK4,41-0,4
 Madeleine Olsson90Örgryte ISDNS

F 19 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Caroline Karlsson 5,06 +0,7 4,50 -1,6 x +0,1 5,03 +1,1 x -3,6 4,90 +0,5
Jenny Johansson 4,39 -0,7 x +0,3 4,29 +0,6 4,14 -2,3 4,41 -0,4 4,37 -0,7
Madeleine Olsson DNS
Elin Yngve 4,65 -2,2 5,06 +1,5 4,94 -0,2 4,74 -2,9 4,97 0 x -2,1
Linda Beckius 4,74 -1,9 x +0,4 4,64 +0,3 4,40 -0,2 2,69 +0,7 x +0,9

F 19 Tresteg Final7/6  13:50
       
1Karin Larsson90Ullevi FK11,87+2,7
2Malin Andersson90Habo friidrott11,63+3,5
3Linda Beckius90IK Sisu10,88+4,1
 Martina Damgren90IK HakarpspojkarnaDNS

F 19 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Karin Larsson x 11,87 +2,7 11,21 +0,4 11,45 +2,0 x x
Malin Andersson 11,63 +3,5 11,43 +1,9 11,49 +1,5 11,31 +0,4 11,30 +0,4 11,26 +1,8
Martina Damgren DNS
Linda Beckius 10,82 +1,3 10,88 +4,1 10,64 +0,6 10,40 +0,2 10,35 -2,6 10,70 +0,6

F 19 Slägga Final15/6  14:30
       
1Lisa Haag92Ullevi FK44,38
2Jennie Glarbjerg90Ullevi FK44,19
3Mariam Abdul-Jalil90IK Ymer Friidrott39,71
4Tina Sandberg90Lekeryd-Svarttorps SK29,6
5Sandra Sandin92Herrljunga SK FK20,63
 Madeleine Olsson90Örgryte ISDNS

F 19 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Mariam Abdul-Jalil 38,47 x 39,71 x x x
Tina Sandberg 28,69 27,91 29,6 x x x
Jennie Glarbjerg 42,81 43,11 x x 42,25 44,19
Madeleine Olsson DNS
Sandra Sandin x x 17,41 20,63 x x
Lisa Haag 44,38 x x x x x

F 19 Spjut Final14/6  13:00
       
1Mariam Abdul-Jalil90IK Ymer Friidrott30,20

F 19 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Mariam Abdul-Jalil 29,10 29,50 29,13 x 30,20 x

F 17 100m Försök14/6  11:30

Heat 1
    Vind: +0,2  
1Lisa Skagersten92Varbergs GIF12,52q
2Hanna Mattisson92Ullevi FK12,77q
3Marie Hagström92IK Ymer Friidrott12,82q
4Josefin Thompsson92GKIK13,22q
5Therese Pettersson91Hovslätts IK13,79
6Sofia Grönborg91IK Ymer Friidrott14,10

Heat 2
    Vind: +0,4  
1Linnea Kullberg92Ullevi FK12,54q
2Nathalie Nagy92Mölndals AIK12,78q
3Angelica Lilja91Lerum Friidrott13,17q
4Therese Källholm92IK Ymer Friidrott13,78q
5Alexandra Follin91IK Ymer Friidrott13,88
6Annahita Nikavar92Sävedalens AIK14,38

F 17 100m Final14/6  13:10
    Vind: +2,8  
1Lisa Skagersten92Varbergs GIF12,20
2Linnea Kullberg92Ullevi FK12,39
3Hanna Mattisson92Ullevi FK12,59
4Marie Hagström92IK Ymer Friidrott12,68
5Nathalie Nagy92Mölndals AIK12,75
6Josefin Thompsson92GKIK12,86
7Angelica Lilja91Lerum Friidrott12,96
8Therese Källholm92IK Ymer Friidrott13,51

F 17 200m Final15/6  13:50

Heat 1
    Vind: +1,9  
1Marie Hagström92IK Ymer Friidrott26,20
2Emma Hermansson93Villstads GIF26,56
3Angelica Lilja91Lerum Friidrott26,84
4Hanna Mattisson92Ullevi FK27,30
5Tilda Svirius91Lerum Friidrott29,04

Heat 2
    Vind: +0,8  
1Jonna Lindberg92Villstads GIF27,46
2Linnea Harrysson92IF Rigor27,64
3Stephanie Franksson91IK Ymer Friidrott27,75
4Isabelle Easterling92Ullevi FK28,87

Heat 3
    Vind: +0,6  
1Amanda Odesjö94Alingsås IF27,42
2Felicia Hedström92Sävedalens AIK28,24
3Amanda Gustafsson92Ullevi FK28,64
4Isabella Pettersson Öh?Mariestads AIF30,35

F 17 200m Final - Sammanställning
       
1Marie Hagström92IK Ymer Friidrott26,20
2Emma Hermansson93Villstads GIF26,56
3Angelica Lilja91Lerum Friidrott26,84
4Hanna Mattisson92Ullevi FK27,30
5Amanda Odesjö94Alingsås IF27,42
6Jonna Lindberg92Villstads GIF27,46
7Linnea Harrysson92IF Rigor27,64
8Stephanie Franksson91IK Ymer Friidrott27,75
9Felicia Hedström92Sävedalens AIK28,24
10Amanda Gustafsson92Ullevi FK28,64
11Isabelle Easterling92Ullevi FK28,87
12Tilda Svirius91Lerum Friidrott29,04
13Isabella Pettersson Öh?Mariestads AIF30,35

F 17 800m Final14/6  14:20
       
1Caroline Högardh92IFK Halmstad2,18,63
2Elin Borglund91Sävedalens AIK2,21,56
3Sandra Carlsson92IK Ymer Friidrott2,23,43
4Louise Bichler91Sävedalens AIK2,24,73
5Caroline Hjalmarsson93Hovslätts IK2,30,36
6Malin Andersson92Lidköpings IS2,31,72
7Frida Kristiansson92IK Ymer Friidrott2,32,60
8Emelie Åkerblom91Lidköpings IS2,34,15
9Sofia Rohdin92Ullevi FK2,35,97

F 17 100m häck Final15/6  11:50
    Vind: +2,0  
1Carolina Sjöberg92Mariestads AIF15,15
2Caroline Grönberg91IK Ymer Friidrott15,60
3Madeleine Rodås92Ullevi FK18,29

F 17 300m häck Final14/6  15:25

Heat 1
       
1Linnea Kullberg92Ullevi FK46,28
2Sara Eriksson92Dals Södra FFI49,79
3Isabelle Easterling92Ullevi FK50,75
4Therese Pettersson91Hovslätts IK53,83
 Felicia Hedström92Sävedalens AIKDNS
 Urika Nyhlén93Mölndals AIKDNF

Heat 2
       
1Lisa Skagersten92Varbergs GIF47,79
2Clara Moberg92Ullevi FK48,41
3Ingrid Aronsson92IK Ymer Friidrott48,51
4Emelie Åkerblom91Lidköpings IS55,36

F 17 300m häck Final - Sammanställning
       
1Linnea Kullberg92Ullevi FK46,28
2Lisa Skagersten92Varbergs GIF47,79
3Clara Moberg92Ullevi FK48,41
4Ingrid Aronsson92IK Ymer Friidrott48,51
5Sara Eriksson92Dals Södra FFI49,79
6Isabelle Easterling92Ullevi FK50,75
7Therese Pettersson91Hovslätts IK53,83
8Emelie Åkerblom91Lidköpings IS55,36
 Urika Nyhlén93Mölndals AIKDNF
 Felicia Hedström92Sävedalens AIKDNS

F 17 Höjdhopp Final15/6  10:00
       
1Linn Gustavsson92IK Ymer Friidrott168
2Amanda Klöv92Ullevi FK162
3Jenny Fridström91GKIK159
4Linda Pewik91Mölndals AIK156
5Hanna Rydh92Villstads GIF145
 Karin Bengtsson92Mölndals AIKX

F 17 Höjdhopp Final  130 135 140 145 150 153 156 159 162 165 168 171
Linn Gustavsson - - - - - - o o o xo xxo xxx
Hanna Rydh o xo o o xxx
Linda Pewik - - - o o o xxo xxx
Karin Bengtsson DNS
Jenny Fridström - - - o o o xxo o xxx
Amanda Klöv - - - - o o o xo xo xxx

F 17 Stavhopp Final14/6  11:30
       
1Madeleine Rodås92Ullevi FK260
2Suzanna Strandh92IK Ymer Friidrott250

F 17 Stavhopp Final  220 230 240 250 260 270
Suzanna Strandh o o xo xo xxx
Madeleine Rodås o o o xo xo xxx

F 17 Längdhopp Final15/6  11:50
       
1Josefin Thompsson92GKIK5,16+0,9
2Felicia Hedström92Sävedalens AIK4,78+1,3
3Felicia Nilsson92Falkenbergs IK4,77-0,2
4Anna Ridderstolpe91Ullevi FK4,76+1,4
5Amanda Gustafsson92Ullevi FK4,65+0,3
6Stina Nolbrant91IK Ymer Friidrott4,39-1,5
7Isabella Pettersson Öh?Mariestads AIF4,18+0,8
8Annahita Nikavar92Sävedalens AIK4,01-0,4
 Ekanem Etim92Ullevi FKDNS
 Nathalie Nagy92Mölndals AIKDNS
 Emilia Fischer92Mölndals AIKDNS
 Izabella Jensen92Trollhättans SKDNS

F 17 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Amanda Gustafsson 4,40 -1,7 4,56 +0,6 x 4,2 -0,3 4,65 +0,3 4,42 -0,5
Ekanem Etim DNS
Anna Ridderstolpe 4,39 -1,5 4,76 +1,4 x +0,4 4,70 -0,5 - -
Nathalie Nagy DNS
Emilia Fischer DNS
Josefin Thompsson 5,11 +1,4 5,05 -0,9 5,16 +0,9 4,97 +0,8 4,67 -0,1 4,91 +0,3
Felicia Hedström x - 4,68 -0,4 4,63 -0,1 4,78 +1,3 4,59 +0,2 4,70 +0,7
Annahita Nikavar x -0,3 x +1,0 x +0,4 2,19 +0,9 3,66 +0,6 4,01 -0,4
Isabella Pettersson Öh 4,11 +2,7 4,18 +0,8 4,13 +0,1 4,08 +1,4 3,41 +0,5 -
Felicia Nilsson x x x 4,46 +0,4 4,72 +1,7 4,77 -0,2
Izabella Jensen DNS
Stina Nolbrant 4,00 +0,4 4,05 -1,0 x -0,2 3,84 0 4,39 -1,5 4,30 +0,1

F 17 Tresteg Final14/6  14:30
       
1Ekanem Etim92Ullevi FK11,28+1,3
2Nathalie Nagy92Mölndals AIK10,88+0,5
3Josefin Thompsson92GKIK10,85+2,7
4Felicia Hedström92Sävedalens AIK9,65+0,9
5Annahita Nikavar92Sävedalens AIK9,13+3,0
 Anna Ridderstolpe91Ullevi FKx
 Diana Nilsson91Varbergs GIFDNS

F 17 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Ekanem Etim 11,28 +1,3 x 10,84 +0,7 - - -
Anna Ridderstolpe x x x - - -
Diana Nilsson DNS
Nathalie Nagy 10,66 +1,5 10,86 +1,5 10,88 +0,5 10,85 -1,4 - -
Josefin Thompsson x 9,63 +2,7 10,60 +0,1 10,85 +2,7 - -
Felicia Hedström 8,67 +2,0 x 9,65 +0,9 - - -
Annahita Nikavar x x x 9,13 +3,0 x x

F 17 Kula Final14/6  11:50
       
1Gabriella Sundin92Hovslätts IK11,27
2Anja Ohrankämmen92Sävedalens AIK9,46
 Hanna Bjärkvik92Hovslätts IKDNS

F 17 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Anja Ohrankämmen 8,90 9,46 x 9,22 8,61 8,76
Gabriella Sundin x x 10,67 11,14 11,27 11,21
Hanna Bjärkvik DNS

F 17 Spjut Final14/6  15:00
       
1Gabriella Sundin92Hovslätts IK31,79
2Anja Ohrankämmen92Sävedalens AIK23,70
 Hanna Bjärkvik92Hovslätts IKDNS

F 17 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Anja Ohrankämmen 22,23 23,70 20,56 20,59 23,12 21,32
Gabriella Sundin X 31,15 31,00 X 31,71 31,79
Hanna Bjärkvik DNS

F 15 100m Försök15/6  10:00

Heat 1
    Vind: -0,5  
1Rebecca Nilsson93Ullevi FK12,78q
2Anna Hildingsson93Lerum Friidrott13,00q
3Malin Scheller93Varbergs GIF13,18q
4Lucky Grönberg93Malmö AI13,46q
5Elin Erlandsson93Hovslätts IK13,80q
6Eléonore Montler93Lerum Friidrott14,03
 Urika Nyhlén93Mölndals AIKDNS

Heat 2
    Vind: +0,8  
1Isabel Annerfalk93SOK Träff12,87q
2Emma Hermansson93Villstads GIF13,01q
3Evelina Karlsson93Mölndals AIK13,77q
4Anna Mårtensson93Mölndals AIK13,92
5Maja Vastersson93Varbergs GIF14,49
6Jenny Lermander93Trollhättans SK14,67
 Magdalena Ask93Mölndals AIK 

F 15 100m Final15/6  12:20
    Vind: -1,5  
1Rebecca Nilsson93Ullevi FK12,59
2Isabel Annerfalk93SOK Träff12,69
3Anna Hildingsson93Lerum Friidrott12,83
4Emma Hermansson93Villstads GIF13,04
5Malin Scheller93Varbergs GIF13,19
6Lucky Grönberg93Malmö AI13,38
7Evelina Karlsson93Mölndals AIK13,58
8Elin Erlandsson93Hovslätts IK13,80

F 15 300m Final15/6  14:55

Heat 1
       
1Johanna Bák93IK Ymer Friidrott45,68
2Alice Andersson94Bollebygds IF46,62
3Josephine Edman93IK Ymer Friidrott46,94
4Felicia Magnusson93IK Bergaström47,03
5Matilda Kjellin93Mölndals AIK48,93

F 15 300m Final - Sammanställning
       
1Johanna Bák93IK Ymer Friidrott45,68
2Alice Andersson94Bollebygds IF46,62
3Josephine Edman93IK Ymer Friidrott46,94
4Felicia Magnusson93IK Bergaström47,03
5Matilda Kjellin93Mölndals AIK48,93

F 15 800m Final14/6  14:30
       
1Jennifer Himaj93GKIK2,29,85
2Veronika Vasylyeva93Ullevi FK2,37,11
3Johanna Corneliuson93Bollebygds IF2,37,32
 Emilia Corneliussson93Bollebygds IFDNS

F 15 80m häck Final14/6  12:30
    Vind: +4,6  
1Urika Nyhlén93Mölndals AIK11,66
2Jessica Wallenius94IK Ymer Friidrott13,14
3Amanda Hansson94Varbergs GIF13,62
4Rebecka Wallin94Sävedalens AIK17,38
 Maja Vastersson93Varbergs GIFDNF

F 15 300m häck Final14/6  15:35
       
1Linnea Samuelsson93IK Hakarpspojkarna51,94
2Linnea Ivarsson94Lerum Friidrott53,30

F 15 Höjdhopp Final15/6  11:00
       
1Isabel Annerfalk93SOK Träff156
2Anna Mårtensson93Mölndals AIK153
3Linnea Edsand93Sävedalens AIK145
4Eléonore Montler93Lerum Friidrott145
5Maja Vastersson93Varbergs GIF145
 Emma Hermansson93Villstads GIFDNS
 Elin Jönsson93Varbergs GIFDNS
 Vendela von Corswant93Mölndals AIKDNS

F 15 Höjdhopp Final  130 135 140 145 150 153 156 162
Eléonore Montler - o o xo xxx
Maja Vastersson o o o xxo xxx
Anna Mårtensson - - o o xo xo xxx
Isabel Annerfalk - - - o o o o xxx
Linnea Edsand - o o o xxx

F 15 Stavhopp Final14/6  11:30
       
1Olivia Axell94Lerum Friidrott270
2Malin Kurkiewicz94Ullevi FK210
2Anja Wallén94Ullevi FK210

F 15 Stavhopp Final  180 190 200 210 220 250 260 270 280
Malin Kurkiewicz o o o o xxx
Anja Wallén o o o o x--
Olivia Axell - - - - - o o o xxx

F 15 Längdhopp Final15/6  12:50
       
1Rebecca Nilsson93Ullevi FK5,45+0,8
2Malin Scheller93Varbergs GIF5,01+1,0
3Anna Hildingsson93Lerum Friidrott4,96-1,0
4Evelina Karlsson93Mölndals AIK4,59+0,6
5Anna Mårtensson93Mölndals AIK4,44+0,6
6Johanna Bák93IK Ymer Friidrott4,31-1,2
7Felicia Magnusson93IK Bergaström4,22-1,3
8Lucky Grönberg93Malmö AI4,04+0,2
9Matilda Kjellin93Mölndals AIK4,02+0,2
 Maja Vastersson93Varbergs GIFx
 Frida Åhsberg93Villstads GIFDNS

F 15 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Johanna Bák 4,31 -1,2 4,09 -1,8 4,05 -0,7 - - -
Felicia Magnusson 4,17 +0,2 4,17 +0,2 4,10 -0,9 x +1,0 4,22 -1,3 x +0,8
Frida Åhsberg DNS
Anna Hildingsson 4,96 -1,0 4,82 +0,6 4,59 +0,7 4,89 +0,8 4,59 -1,7 4,73 +0,3
Malin Scheller 5,01 +1,0 x 4,94 +0,3 4,85 -0,3 4,68 +0,3 4,70 -0,8
Maja Vastersson x x x - - -
Evelina Karlsson 3,00 +1,4 4,59 +0,6 4,23 -0,8 4,22 +2,0 - -
Matilda Kjellin 4,02 +0,2 3,89 +0,8 3,88 +0,3
Anna Mårtensson 4,31 +0,7 4,44 +0,6 4,33 +0,3 3,81 +0,2 x x
Rebecca Nilsson 5,45 +0,8 5,23 0 5,13 -0,7 5,37 +0,1 x x
Lucky Grönberg 3,97 -0,3 4,04 +0,2 3,89 -0,6

F 15 Tresteg Final14/6  14:30
       
1Caroline Hjalmarsson93Hovslätts IK10,41-0,2
2Linnea Samuelsson93IK Hakarpspojkarna9,59+1,1
3Elin Jönsson93Varbergs GIF9,57+1,0
4Sara Kristersson94Tibro AIK FIK8,49+2,2

F 15 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Elin Jönsson 8,78 +0,5 x 8,52 -1,1 9,42 +2,1 9,42 +1,0 9,57 +1,0
Linnea Samuelsson 9,26 +2,4 9,59 +1,1 9,39 -0,3 9,42 +2,1 9,38 +0,7 9,28 +3,5
Caroline Hjalmarsson 10,32 +0,4 10,02 +1,3 10,41 -0,2 - - -
Sara Kristersson 8,01 -0,3 8,11 -1,4 8,15 -0,9 8,02 -0,2 8,16 +1,6 8,49 +2,2

F 15 Kula Final14/6  11:50
       
1Moa Eskilsson93Villstads GIF11,49
2Marielle Bengtsson93Trollhättans SK10,55
3Maja Vastersson93Varbergs GIF9,81
4Johanna Ivarsson94IK Ymer Friidrott9,63
5Elinor Bergsten94IK Ymer Friidrott8,75
6Linnea Edsand93Sävedalens AIK7,87
7Maria Livrell-Klingberg93Sävedalens AIK7,76
8Linnea Wennergren94IK Ymer Friidrott7,58
9Daniela Sonehag94Sävedalens AIK6,96
10Sara Kristersson94Tibro AIK FIK6,82

F 15 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Johanna Ivarsson 9,33 9,58 8,62 9,39 9,51 9,63
Linnea Wennergren 6,71 6,35 7,57 7,05 7,42 7,58
Elinor Bergsten 7,39 8,11 8,19 8,75 8,72 8,06
Moa Eskilsson 10,79 10,33 10,71 11,49 x 10,77
Maja Vastersson 9,81 8,88 9,28 9,62 9,46 9,64
Marielle Bengtsson x 10,30 10,55 10,04 10,28 10,47
Daniela Sonehag 6,96 6,79 6,50 - - -
Sara Kristersson 6,64 6,67 6,82 - - -
Linnea Edsand 7,75 7,86 x 7,49 7,87 7,40
Maria Livrell-Klingberg 7,74 7,58 7,13 7,73 7,76 7,18

F 15 Slägga Final15/6  10:30
       
1Sofia Sandin94Herrljunga SK FK27,85
2Maria Livrell-Klingberg93Sävedalens AIK17,19
3Daniela Sonehag94Sävedalens AIK16,20

F 15 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Daniela Sonehag x 15,95 16,20 15,85 x x
Maria Livrell-Klingberg 15,95 13,28 15,35 16,51 15,95 17,19
Sofia Sandin 27,85 x x x 26,55 x

F 15 Spjut Final14/6  11:50
       
1Malin Cederqvist94GKIK27,33
2Linnea Edsand93Sävedalens AIK26,87
3Maja Vastersson93Varbergs GIF26,12
4Sara Kristersson94Tibro AIK FIK25,77
5Elin Jönsson93Varbergs GIF24,94
6Elinor Bergsten94IK Ymer Friidrott19,46
7Maria Livrell-Klingberg93Sävedalens AIK18,69
 Linnea Wennergren94IK Ymer FriidrottDNS
 Alicia Ekström94IK Ymer FriidrottDNS

F 15 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Linnea Wennergren DNS
Elinor Bergsten 18,28 19,40 18,52 19,46 13,56 -
Alicia Ekström DNS
Elin Jönsson x x 24,88 x 24,48 24,94
Maja Vastersson x 26,12 23,83 25,60 25,60 x
Malin Cederqvist 21,74 27,33 23,31 21,31 23,13 20,10
Sara Kristersson x 21,08 21,37 22,39 25,77 23,22
Linnea Edsand 26,01 22,53 26,87 26,80 23,91 x
Maria Livrell-Klingberg 18,69 14,78 15,30 16,64 16,23 16,38

F 14 100m Försök15/6  10:10

Heat 1
    Vind: -1,0  
1Amanda Odesjö94Alingsås IF13,21q
2Kamila Pietruszka94GKIK13,87q
3Alice Andersson94Bollebygds IF14,06q
4Linn Ögren94Varbergs GIF14,30
5Rebecka Wallin94Sävedalens AIK15,24

Heat 2
    Vind: -0,7  
1Andrea Lennartsson94Trollhättans SK13,74q
2Liza Axelsson94Varbergs GIF14,03q
3Amanda Hansson94Varbergs GIF14,33
4Malin Cederqvist94GKIK14,34
5Sofia Johansson94IK Ymer Friidrott14,71
6Andrea Nilsson94Varbergs GIF15,19

Heat 3
    Vind: -3,5  
1Elsa Skagersten94Varbergs GIF13,44q
2Olivia Axell94Lerum Friidrott13,82q
3Johanna Gustafsson94Ullevi FK13,93q
4Avi Ghaffar94Sävedalens AIK14,07
5Anja Wallén94Ullevi FK14,36
6Emilia Sundberg94Lidköpings IS14,36

F 14 100m Final15/6  12:25
    Vind: -0,9  
1Amanda Odesjö94Alingsås IF13,28
2Elsa Skagersten94Varbergs GIF13,50
3Andrea Lennartsson94Trollhättans SK13,71
4Olivia Axell94Lerum Friidrott13,90
5Kamila Pietruszka94GKIK14,06
6Liza Axelsson94Varbergs GIF14,15
7Alice Andersson94Bollebygds IF14,52
 Johanna Gustafsson94Ullevi FKDNS

F 14 800m Final14/6  14:30
       
1Maria Larsson94Ullevi FK2,23,96
2Elsa Skagersten94Varbergs GIF2,30,47
3Emilia Sundberg94Lidköpings IS2,31,46
4Daniela Sonehag94Sävedalens AIK2,48,55

F 14 Höjdhopp Final15/6  11:50
       
1Tova Eurén94GKIK160
2Linn Ögren94Varbergs GIF148
3Alicia Ekström94IK Ymer Friidrott148
4Avi Ghaffar94Sävedalens AIK145
5Rebecka Wallin94Sävedalens AIK145
6Frida Hartzell94GKIK140
7Alice Andersson94Bollebygds IF135
8Linnea Wennergren94IK Ymer Friidrott115
 Elinor Bergsten94IK Ymer Friidrott
 Julia Franzén94GKIK

F 14 Höjdhopp Final  115 125 130 135 140 145 148 151 155 160 162
Linnea Wennergren xxo
Alicia Ekström - - - o o o xo xxx
Alice Andersson - o o xo xxx
Linn Ögren - - o o o xo o xxx
Frida Hartzell - - o xo xo xxx
Avi Ghaffar - - o o o o xxx
Rebecka Wallin - o o o o xo
Tova Eurén - - - - o o o xo xo xo xxx

F 14 Längdhopp Final15/6  14:30
       
1Kamila Pietruszka94GKIK4,59+1,6
2Sofia Johansson94IK Ymer Friidrott4,58-0,3
3Frida Hartzell94GKIK4,55-0,1
4Liza Axelsson94Varbergs GIF4,44-1,3
5Andrea Lennartsson94Trollhättans SK4,28-0,5
6Malin Kurkiewicz94Ullevi FK4,23+1,6
7Andrea Nilsson94Varbergs GIF4,17+2,1
8Malin Cederqvist94GKIK4,16-1,0
9Lejla Beganovic94IK Ymer Friidrott4,08+1,3
10Linn Ögren94Varbergs GIF3,94+0,1
11Rebecka Wallin94Sävedalens AIK3,85-0,13,17
12Emilia Sundberg94Lidköpings IS3,85+2,4
13Daniela Sonehag94Sävedalens AIK3,82-0,5
 Johanna Ivarsson94IK Ymer FriidrottDNS
 Malin Haage96Lidköpings ISDNS
 Julia Franzén94GKIKDNS
 Avi Ghaffar94Sävedalens AIKDNS

F 14 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Johanna Ivarsson DNS
Lejla Beganovic 4,05 -0,5 4,08 +1,3 4,05 -0,4
Sofia Johansson 4,36 -0,4 4,48 -0,5 4,58 -0,3 4,33 -2,1 4,39 -0,1 4,43 -2,3
Malin Kurkiewicz 4,23 +1,6 1,99 +1,3 4,10 -1,8 x -1,9 4,01 -1,4 3,85 +1,2
Linn Ögren 3,94 +0,1 x 3,62 -0,8
Andrea Nilsson 3,75 +1,0 4,14 +1,2 4,17 +2,1 2,10 -2,4 3,87 -3,1 x
Emilia Sundberg x 3,85 +2,4 x
Malin Haage DNS
Andrea Lennartsson x 4,28 -1,7 3,94 +2,0 4,13 -3,7 3,51 -2,1 4,28 -0,5
Kamila Pietruszka 4,52 -0,3 4,59 +1,6 x -1,5 4,28 -3,1 4,39 -1,3 4,46 -1,5
Malin Cederqvist 4,06 +0,6 4,12 +1,3 4,16 -1,0 2,33 -2,5 3,91 -0,4 x
Frida Hartzell 4,55 -0,1 4,46 +0,7 4,21 0 3,28 -1,5 3,38 -0,8 x
Julia Franzén DNS
Daniela Sonehag 3,82 -0,5 3,77 +0,3 3,81 -2,0
Avi Ghaffar DNS
Rebecka Wallin 3,85 -0,1 3,17 +0,5 2,11 -1,3
Liza Axelsson x x 4,15 -0,9 3,18 -3,2 4,44 -1,3 4,39 -1,0

F 13 80m Försök15/6  10:20

Heat 1
    Vind: -0,6  
1Emelie Larsson95Mölndals AIK11,47q
2Sofie Bruksås95IK Ymer Friidrott11,63q
3Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott11,92q
4Elin Jonsson95IK Ymer Friidrott11,95q
5Emma Karlsson95IK Ymer Friidrott13,21
6Olivia Walfridson95Varbergs GIF13,24

Heat 2
    Vind: -3,1  
1Katinka Pattyranie95Ullevi FK11,21q
2Sanna Adholfsson95Svenljunga IK11,42q
3Shade Oluware95IK Ymer Friidrott11,46q
4Elin Samuelsson95Mölndals AIK11,90q
5Emma Gustafsson95IK Ymer Friidrott12,32
6Erica Öjdefors95IK Ymer Friidrott12,34
7Emma Leufstedt95Varbergs GIF12,43

F 13 80m Final15/6  12:30
    Vind: -2,4  
1Shade Oluware95IK Ymer Friidrott11,53
2Sanna Adholfsson95Svenljunga IK11,55
3Emelie Larsson95Mölndals AIK11,73
4Sofie Bruksås95IK Ymer Friidrott11,79
5Elin Samuelsson95Mölndals AIK11,88
6Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott11,99
7Elin Jonsson95IK Ymer Friidrott12,42
 Katinka Pattyranie95Ullevi FKDNS

F 13 200m Final15/6  14:00

Heat 1
    Vind: -0,3  
1Emila Elofsson95Lidköpings IS28,71
2Robyn Melin Godor95Mölndals AIK28,97
3Shade Oluware95IK Ymer Friidrott29,22
4Elin Sjöberg95Mölndals AIK30,34
5Angelique Ullberg95IK Ymer Friidrott31,03
6Emilia Hammarström96Wärnamo SK31,17

Heat 2
    Vind: +0,4  
1Sofie Bruksås95IK Ymer Friidrott29,82
2Lisa Jerpenfeldt95Sävedalens AIK30,03
3Matilda Andersson96Bollebygds IF33,23
4Cecilia Franzén95IK Ymer Friidrott34,62
 Katinka Pattyranie95Ullevi FKDNS

F 13 200m Final - Sammanställning
       
1Emila Elofsson95Lidköpings IS28,71
2Robyn Melin Godor95Mölndals AIK28,97
3Shade Oluware95IK Ymer Friidrott29,22
4Sofie Bruksås95IK Ymer Friidrott29,82
5Lisa Jerpenfeldt95Sävedalens AIK30,03
6Elin Sjöberg95Mölndals AIK30,34
7Angelique Ullberg95IK Ymer Friidrott31,03
8Emilia Hammarström96Wärnamo SK31,17
9Matilda Andersson96Bollebygds IF33,23
10Cecilia Franzén95IK Ymer Friidrott34,62
 Katinka Pattyranie95Ullevi FKDNS

F 13 600m Final14/6  13:40
       
1Emila Elofsson95Lidköpings IS1,42,61
2Michaela Lindegren95Mölndals AIK1,44,48
3Lisa Jerpenfeldt95Sävedalens AIK1,47,52
4Astrid Svensson95Ullevi FK1,51,89
5Emma Gustafsson95IK Ymer Friidrott1,55,09
 Josefine Stadig95IK Ymer FriidrottDNS
 Malin Kymmer95Sävedalens AIKDNS
 Filippa Granlund95Ullevi FKDNS
 Victoria Obstfelder95Mölndals AIKDNF

F 13 60m häck Final14/6  12:50

Heat 1
    Vind: 0  
1Shade Oluware95IK Ymer Friidrott10,28
2Kajsa Eriksson96Sävedalens AIK10,75
3Malin Kvist95Mölndals AIK11,10
4Filippa Granlund95Ullevi FK11,85
5Josefine Stadig95IK Ymer Friidrott11,96
6Emilia Bergsten96IK Ymer Friidrott13,72

Heat 2
    Vind: +2,0  
1Emelie Larsson95Mölndals AIK10,63
2Elin Rubin95Hovslätts IK11,53
3Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott11,56
4Angelique Ullberg95IK Ymer Friidrott11,64
5Emma Karlsson95IK Ymer Friidrott13,76

F 13 60m häck Final - Sammanställning
       
1Shade Oluware95IK Ymer Friidrott10,28
2Emelie Larsson95Mölndals AIK10,63
3Kajsa Eriksson96Sävedalens AIK10,75
4Malin Kvist95Mölndals AIK11,10
5Elin Rubin95Hovslätts IK11,53
6Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott11,56
7Angelique Ullberg95IK Ymer Friidrott11,64
8Filippa Granlund95Ullevi FK11,85
9Josefine Stadig95IK Ymer Friidrott11,96
10Emilia Bergsten96IK Ymer Friidrott13,72
11Emma Karlsson95IK Ymer Friidrott13,76

F 13 Höjdhopp Final15/6  12:40
       
1Shade Oluware95IK Ymer Friidrott155
2Sabine Hoffman95Lerum Friidrott152
3Emila Elofsson95Lidköpings IS149
4Erica Öjdefors95IK Ymer Friidrott149
5Olivia Westberg95Svenljunga IK143
6Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott143
7Ida Johansson95Svenljunga IK143
8Elin Magnusson95Sävedalens AIK140
9Elin Jonsson95IK Ymer Friidrott134
10Cecilia Franzén95IK Ymer Friidrott125
11Emma Karlsson95IK Ymer Friidrott105
 Sara Lund95IK Ymer FriidrottX

F 13 Höjdhopp Final  100 105 110 120 125 128 134 137 140 143 146 149 152 155 157
Sara Lund DNS
Shade Oluware - - - - - - o o o o o o xo xo xxx
Ida Eriksson - - - - - - - o xo o xxx
Elin Jonsson o o o o o o xxo xxx
Ida Johansson - - - - o o o o xo xo xxx
Olivia Westberg - - - - - - o o o o xxx
Erica Öjdefors - - - o o o o o o xo xxo o xxx
Sabine Hoffman - - - - - - o o xxo o o xo o xxx
Emila Elofsson - - - - - o o o o o o o xxx
Cecilia Franzén o o o xo xo xxx
Elin Magnusson - - - o o o xxo o o xxx
Emma Karlsson o xo xxx

F 13 Längdhopp Final15/6  11:10
       
1Katinka Pattyranie95Ullevi FK4,89-0,2
2Shade Oluware95IK Ymer Friidrott4,72+0,1
3Emila Elofsson95Lidköpings IS4,69+0,4
4Robyn Melin Godor95Mölndals AIK4,45-1,7
5Emelie Larsson95Mölndals AIK4,42-0,84,41
6Sanna Adholfsson95Svenljunga IK4,42+1,14,28
7Elin Magnusson95Sävedalens AIK4,33-0,4
8Elin Sjöberg95Mölndals AIK4,13+1,7
9Sabine Hoffman95Lerum Friidrott4,04+0,4
10Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott4,00+0,5
11Elin Samuelsson95Mölndals AIK3,88-0,5
12Erica Öjdefors95IK Ymer Friidrott3,86+2,3
13Elin Nilsson95IK Ymer Friidrott3,71-1,0
14Emma Leufstedt95Varbergs GIF3,63+0,4
15Cecilia Franzén95IK Ymer Friidrott3,35+0,7
16Emma Karlsson95IK Ymer Friidrott3,27+2,4
 Emma Gustafsson95IK Ymer FriidrottDNS
 Fanny Stewenhag95Alingsås IFDNS

F 13 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Shade Oluware 4,39 -0,6 4,52 -1,6 4,39 -0,4 4,64 +0,9 4,70 -0,8 4,72 +0,1
Ida Eriksson 3,93 +0,2 3,87 +2,4 4,00 +0,5
Emma Gustafsson DNS
Elin Nilsson 3,37 +0,8 3,71 -1,0 3,52 +2,2
Sanna Adholfsson 4,25 -0,2 4,42 +1,1 4,28 +0,7 4,22 -0,2 4,20 -0,7 4,23 -1,9
Erica Öjdefors 3,77 -0,1 3,86 +2,3 3,62 -0,2
Sabine Hoffman 4,04 +0,4 x +1,1 4,02 +0,2
Emma Leufstedt 3,38 +1,2 3,49 +2,2 3,63 +0,4
Emila Elofsson 4,34 +0,3 4,69 +0,4 4,38 +0,5 3,34 -0,9 4,37 -0,8 4,58 +0,3
Cecilia Franzén 3,24 +0,6 3,35 +0,3 3,35 +0,7
Elin Magnusson 4,21 +1,4 4,33 -0,4 4,18 +3,5 4,21 -1,9 4,09 0 4,21 -0,7
Emelie Larsson 4,25 -0,9 4,29 +1,1 4,41 +2,2 4,38 -0,4 4,24 -1,3 4,42 -0,8
Elin Sjöberg 4,10 +1,6 x 4,13 +1,7 4,09 -0,5 4,03 -1,1 x
Elin Samuelsson 3,74 +1,8 x +1,4 3,88 -0,5
Robyn Melin Godor 4,05 +0,2 4,36 +1,5 4,14 +1,4 4,45 -1,7 4,34 +0,1 4,42 -1,0
Emma Karlsson 3,27 +2,4 3,18 +0,4 3,23 +0,2
Katinka Pattyranie 4,63 +0,3 4,79 +2,2 4,85 +1,7 4,74 -0,1 4,89 -0,2 4,87 +1,3
Fanny Stewenhag DNS

F 13 Tresteg Final14/6  15:25
       
1Emelie Larsson95Mölndals AIK9,57+0,1
2Astrid Svensson95Ullevi FK9,14-0,2
3Emma Gustafsson95IK Ymer Friidrott9,04+1,7
4Amanda Hjalmarsson97Hovslätts IK8,80-1,2
5Malin Kvist95Mölndals AIK8,75+4,4
6Emma Jacobsson96Svenljunga IK8,61+0,5
 Ida Eriksson95IK Ymer FriidrottDNS
 Elin Magnusson95Sävedalens AIKDNS

F 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Ida Eriksson DNS
Emma Gustafsson 8,94 +1,1 9,04 +1,7 x 8,70 +0,7 x -
Emma Jacobsson 8,61 +0,5 8,40 +2,4 x 8,44 +0,7 x 8,46 +0,9
Elin Magnusson DNS
Emelie Larsson 9,52 -0,7 9,44 +2,3 9,28 +0,5 9,43 +4,8 9,22 +2,3 9,57 +0,1
Malin Kvist 8,75 +2,3 8,71 +1,4 8,68 +0,6 7,90 +1,7 8,75 +4,4 8,71 +1,6
Amanda Hjalmarsson 8,31 +0,8 8,66 0 8,80 -1,2 - - -
Astrid Svensson 8,92 +2,3 9,14 -0,2 - - - -

F 13 Kula Final14/6  11:00
       
1Celine Uddén95IK Sisu10,32
2Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott9,88
3Astrid Svensson95Ullevi FK9,29
4Erica Öjdefors95IK Ymer Friidrott9,25
5Elin Rubin95Hovslätts IK8,98
6Shade Oluware95IK Ymer Friidrott8,67
7Elin Jonsson95IK Ymer Friidrott8,59
8Emma Karlsson95IK Ymer Friidrott7,15
9Clara Rinhammar95IK Ymer Friidrott6,19

F 13 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Shade Oluware 8,13 8,67 8,64 7,95 x x
Ida Eriksson 9,15 8,68 9,54 9,29 x 9,88
Elin Jonsson 7,62 7,81 8,39 7,83 8,42 8,59
Clara Rinhammar 5,99 6,19 5,46
Erica Öjdefors 8,46 9,00 9,25 8,71 8,68 8,14
Celine Uddén 9,21 10,05 9,33 10,19 9,36 10,32
Elin Rubin 8,35 7,90 8,94 8,63 8,60 8,98
Emma Karlsson 5,76 6,12 6,19 7,15 6,18 6,19
Astrid Svensson 8,06 8,84 8,89 9,29 x x

F 13 Slägga Final15/6  10:30
       
1Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott27,79
2Lisa Jerpenfeldt95Sävedalens AIK24,11
3Amanda Sandin97Herrljunga SK FK20,39
4Linnea Ahlstedt96Lerum Friidrott18,15

F 13 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Ida Eriksson x 27,79 26,36 - - -
Linnea Ahlstedt 15,8 18,15 13,82 x 17,61 17,65
Amanda Sandin 18,38 18,80 19,75 20,39 17,76 x
Lisa Jerpenfeldt 20,02 23,69 23,17 23,42 24,11 23,39

F 13 Spjut Final14/6  11:00
       
1Celine Uddén95IK Sisu28,18
2Erica Öjdefors95IK Ymer Friidrott24,48
3Ida Eriksson95IK Ymer Friidrott24,24
4Lisa Jerpenfeldt95Sävedalens AIK21,36
5Malin Kymmer95Sävedalens AIK20,24
6Shade Oluware95IK Ymer Friidrott16,00
7Josefine Stadig95IK Ymer Friidrott15,12
8Elin Jonsson95IK Ymer Friidrott10,68
 Elin Magnusson95Sävedalens AIKDNS
 Tova Bergqvist95Sävedalens AIKDNS

F 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Shade Oluware 14,28 12,90 15,90 14,26 x 16,00
Ida Eriksson 20,93 24,24 21,96 20,08 23,05 23,46
Elin Jonsson x x x x x 10,68
Josefine Stadig 13,83 12,90 12,11 14,87 15,12 11,46
Erica Öjdefors 20,08 x 24,48 19,76 19,94 21,86
Malin Kymmer x 17,81 x 19,03 x 20,24
Lisa Jerpenfeldt 14,93 21,36 20,14 19,32 x x
Elin Magnusson DNS
Tova Bergqvist DNS
Celine Uddén 26,21 28,18 22,34 27,56 25,92 27,73

F 12 80m Försök15/6  10:30

Heat 1
       
1Klara Eriksson-Elfvin96IK Ymer Friidrott11,42q
2Kajsa Eriksson96Sävedalens AIK11,92q
3Emma Jacobsson96Svenljunga IK12,11q
4Matilda Norström96IK Ymer Friidrott12,15q
5Julia Ögren96Varbergs GIF12,69
6Emmy Granath96IK Ymer Friidrott12,74
 Jenny Haage96Lidköpings ISDNS

Heat 2
    Vind: -2,6  
1Emma Portar96IK Ymer Friidrott11,98q
2Alice Tennmark96Sävedalens AIK12,11q
3Alva Alsin96IK Ymer Friidrott12,28
4Olivia Sjöland96Sävedalens AIK12,30
 Sara Enander96Lidköpings ISDNS
 Lina Svärd Lindesgård96IK Ymer FriidrottDNS

Heat 3
    Vind: +0,6  
1Sanna Oscarsson96IK Ymer Friidrott11,68q
2Emilia Hammarström96Wärnamo SK11,82q
3Moa Lanngren96Sävedalens AIK12,21
4Hanna Bengtsson96Sävedalens AIK12,29
5Emma Nilsson96Habo friidrott12,30
6Matilda Andersson96Bollebygds IF12,47

F 12 80m Final15/6  12:35
    Vind: +1,8  
1Sanna Oscarsson96IK Ymer Friidrott11,53
2Emilia Hammarström96Wärnamo SK11,72
3Klara Eriksson-Elfvin96IK Ymer Friidrott11,72
4Emma Portar96IK Ymer Friidrott11,83
5Alice Tennmark96Sävedalens AIK11,90
6Emma Jacobsson96Svenljunga IK11,97
7Kajsa Eriksson96Sävedalens AIK11,98
8Matilda Norström96IK Ymer Friidrott12,34

F 12 600m Final14/6  13:40
       
1Johanna Högardh96IFK Halmstad1,57,87
2Olivia Sjöland96Sävedalens AIK2,00,55
3Julia Ramhult96IK Ymer Friidrott2,01,04
4Amanda Hjalmarsson97Hovslätts IK2,02,31
 Emilia Bergsten96IK Ymer FriidrottDNS

F 12 Höjdhopp Final15/6  13:40
       
1Emma Wernung96Sävedalens AIK141
2Emma Nilsson96Habo friidrott134
3Linnea Ahlstedt96Lerum Friidrott131
4Louise Halvarsson97IK Ymer Friidrott131
5Sandra Öjdefors97IK Ymer Friidrott131
6Emilia Danielsson96IK Ymer Friidrott128
7Alice Tennmark96Sävedalens AIK125
8Amanda Sandin97Herrljunga SK FK125
9Klara Svensson96IK Ymer Friidrott120
10Matilda Norström96IK Ymer Friidrott120
11Emma Portar96IK Ymer Friidrott120
12Malin Wernung98Sävedalens AIK115
 Sara Enander96Lidköpings ISX
 Jenny Haage96Lidköpings ISX

F 12 Höjdhopp Final  100 105 110 115 120 125 128 131 134 137 141 145
Matilda Norström o o o o xo xx-
Louise Halvarsson o o o o xo xo o xxo xxx
Sandra Öjdefors o o o xo xo o xo xxo xxx
Linnea Ahlstedt - - - - o o xo o xxx
Sara Enander DNS
Jenny Haage DNS
Amanda Sandin o o o o o xxo xxx
Emma Nilsson - - - - - o o xxo o xxx
Emma Wernung - - - - o o o o xo o o xxx
Malin Wernung o o o xxo xxx
Emma Portar - o o o xxo xxx
Klara Svensson o o o xxo o xxx
Emilia Danielsson - o o o o xo o xxx
Alice Tennmark - o xo o xo xo xxx

F 12 Längdhopp Final15/6  12:40
       
1Sanna Oscarsson96IK Ymer Friidrott4,32-0,7
2Emilia Hammarström96Wärnamo SK4,25+1,2
3Kajsa Eriksson96Sävedalens AIK4,01-0,2
4Emma Portar96IK Ymer Friidrott3,97-0,23,95
5Julia Ramhult96IK Ymer Friidrott3,97-0,23,75
6Emilia Danielsson96IK Ymer Friidrott3,92-0,2
7Alice Tennmark96Sävedalens AIK3,88-1,5
8Matilda Norström96IK Ymer Friidrott3,85-0,7
9Olivia Sjöland96Sävedalens AIK3,77-0,8
10Klara Eriksson-Elfvin96IK Ymer Friidrott3,74-1,2
11Alva Alsin96IK Ymer Friidrott3,70+0,5
12Emma Jacobsson96Svenljunga IK3,66-0,7
13Matilda Andersson96Bollebygds IF3,59-1,2
14Julia Ögren96Varbergs GIF3,58-1,2
15Moa Lanngren96Sävedalens AIK3,49-1,0
16Klara Svensson96IK Ymer Friidrott3,44-2,5
17Lina Svärd Lindesgård96IK Ymer Friidrott3,40-0,5
 Elsa Vastersson96Varbergs GIFDNS
 Sara Enander96Lidköpings ISDNS
 Jenny Haage96Lidköpings ISDNS
 Emmy Granath96IK Ymer FriidrottDNS
 Emilia Bergsten96IK Ymer FriidrottDNS

F 12 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Matilda Norström 3,85 -0,7 3,54 -0,6 3,50 -0,3 2,51 -0,7 3,34 -1,9 3,62 -1,5
Emma Jacobsson 3,58 -1,5 3,43 -1,5 3,66 -0,7
Matilda Andersson 3,23 -1,9 3,25 -0,3 3,59 -1,2
Julia Ögren 3,58 -1,2 3,15 -0,4 3,25 -0,1
Elsa Vastersson DNS
Sara Enander DNS
Jenny Haage DNS
Kajsa Eriksson 4,01 -0,2 3,92 +0,1 3,89 -1,1 3,71 +1,0 3,8 -1,3 3,79 -0,9
Emma Portar 3,97 -0,2 3,56 -0,8 3,91 -0,7 3,80 -0,4 3,92 -0,7 3,95 +0,4
Klara Eriksson-Elfvin x 3,74 -1,2 x
Sanna Oscarsson 3,97 -0,7 3,84 -0,1 4,22 -0,2 4,17 -0,6 4,05 +1,6 4,32 -0,7
Emmy Granath DNS
Alva Alsin 3,70 +0,5 3,69 -2,0 3,61 -1,0
Julia Ramhult 3,97 -0,2 3,71 -0,3 3,62 -1,5 3,65 -0,2 3,64 -1,1 3,75 0
Klara Svensson 3,44 -2,5 3,31 -1,6 3,35 -1,5
Emilia Danielsson 3,87 -0,9 3,71 -0,4 3,92 -0,2 3,82 +0,9 3,83 -2,8 3,82 -0,9
Lina Svärd Lindesgård 3,33 -0,5 3,19 -1,5 3,40 -0,5
Moa Lanngren 3,41 +1,1 3,31 +1,0 3,49 -1,0
Alice Tennmark 3,88 -1,5 3,71 -0,4 3,71 -0,8 3,58 +0,8 3,76 -1,0 3,69 -2,2
Emilia Bergsten DNS
Olivia Sjöland 3,58 +0,1 3,77 -0,8 3,59 -0,5
Emilia Hammarström 4,25 +1,2 3,09 -1,3 4,20 -0,6 4,20 +0,3 4,03 -1,4 3,98 -0,7

F 12 Kula Final14/6  11:00
       
1Lisa Einarsson96Eds SK10,94
2Hanna Bengtsson96Sävedalens AIK9,16
3Matilda Norström96IK Ymer Friidrott8,40
4Amanda Hjalmarsson97Hovslätts IK7,56
5Elsa Vastersson96Varbergs GIF7,37
6Emilia Bergsten96IK Ymer Friidrott6,91
 Olivia Sjöland96Sävedalens AIK

F 12 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Matilda Norström 8,16 7,40 7,58 x 6,29 8,40
Elsa Vastersson 7,09 7,37 7,21 7,18 6,62 7,25
Lisa Einarsson 9,39 8,47 10,63 10,07 10,94 9,82
Amanda Hjalmarsson 7,47 7,16 7,52 7,03 7,08 7,56
Emilia Bergsten 6,37 6,18 6,8 6,91 6,86 6,02
Hanna Bengtsson 8,13 8,01 8,38 8,48 8,93 9,16
Olivia Sjöland

F 12 Spjut Final 
       
1Hanna Bengtsson96Sävedalens AIK18,97
2Olivia Sjöland96Sävedalens AIK17,66
3Emilia Bergsten96IK Ymer Friidrott17,54
4Matilda Norström96IK Ymer Friidrott14,53
5Elsa Vastersson96Varbergs GIF14,16

F 12 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Matilda Norström 10,69 12,23 14,53 10,56 11,39 13,33
Elsa Vastersson 12,15 12,90 13,88 12,21 14,16 x
Emilia Bergsten 15,82 16,66 x 16,44 17,54 16,28
Hanna Bengtsson 18,97 12,63 15,84 13,82 x 16,53
Olivia Sjöland 13,44 16,28 15,06 15,96 17,66 15,83

F 11 60m Försök15/6  10:40

Heat 1
    Vind: -1,3  
1Lisa Aronsson97Hovslätts IK8,97q
2Louise Liljeblad97Varbergs GIF9,25q
3Amanda Wik97Varbergs GIF9,60q
4Axelina Svenson97IK Ymer Friidrott9,63q
5Linnea Ahl97Ulricehamns FK9,70q
6Emma Pettersson97IK Ymer Friidrott9,70q
7Sandra Öjdefors97IK Ymer Friidrott9,95
8Julia Gustavsson97IK Ymer Friidrott10,30

Heat 2
    Vind: -1,5  
1Lisa Sörlin Engström97Herrljunga SK FK9,12q
2Sarah Nordin97Trollhättans SK9,27q
3Agnes Fredriksson97Hovslätts IK9,75
4Lina Hallberger97Svenljunga IK10,10
5Amanda Toresson97Ulricehamns FK10,13
6Elvira Nilsson97Varbergs GIF10,14
7Louise Halvarsson97IK Ymer Friidrott10,29
 Alva Gustavsson97Bollebygds IFDNS

F 11 60m Final15/6  12:40
    Vind: +0,2  
1Lisa Aronsson97Hovslätts IK8,83
2Lisa Sörlin Engström97Herrljunga SK FK8,90
3Sarah Nordin97Trollhättans SK9,19
4Louise Liljeblad97Varbergs GIF9,21
5Amanda Wik97Varbergs GIF9,64
6Emma Pettersson97IK Ymer Friidrott9,75
7Linnea Ahl97Ulricehamns FK9,80
8Axelina Svenson97IK Ymer Friidrott9,86

F 11 Bollkast Final15/6  11:10
       
1Sandra Öjdefors97IK Ymer Friidrott19,16
2Emma Landegren97IK Ymer Friidrott18,50
3Emma Pettersson97IK Ymer Friidrott18,30
4Matilda Kretschmer97IK Ymer Friidrott18,16
5Louise Halvarsson97IK Ymer Friidrott17,20
6Julia Gustavsson97IK Ymer Friidrott16,59
7Amanda Wik97Varbergs GIF15,16
 Alva Gustavsson97Bollebygds IFDNS
 Axelina Svenson97IK Ymer FriidrottDNS

F 11 Bollkast Final  1 2 3 4 5 6
Matilda Kretschmer 14,32 x 18,16 15,54
Julia Gustavsson 16,45 16,59 15,50 11,63
Emma Landegren 17,91 18,50 17,82 x
Louise Halvarsson 15,40 17,20 15,30 15,87
Sandra Öjdefors 15,83 18,16 19,14 19,16
Amanda Wik 14,61 14,51 15,00 15,16
Emma Pettersson 17,39 18,30 15,96 17,37
Axelina Svenson DNS

F 11 Längdhopp Final15/6  13:40
       
1Sarah Nordin97Trollhättans SK4,25+0,6
2Lisa Aronsson97Hovslätts IK4,02+0,5
3Alva Gustavsson97Bollebygds IF3,84-2,4
4Louise Liljeblad97Varbergs GIF3,81+0,6
5Agnes Fredriksson97Hovslätts IK3,54+0,8
6Axelina Svenson97IK Ymer Friidrott3,48+1,1
7Linnea Ahl97Ulricehamns FK3,46-1,5
8Lina Hallberger97Svenljunga IK3,45-0,6
9Julia Gustavsson97IK Ymer Friidrott3,33+0,8
10Amanda Toresson97Ulricehamns FK3,32-0,2
11Tea Andersson97IK Ymer Friidrott3,31-0,8
12Louise Halvarsson97IK Ymer Friidrott3,30-0,2
13Emma Landegren97IK Ymer Friidrott3,19-1,73,24
14Emma Pettersson97IK Ymer Friidrott3,16-0,53,11
15Elvira Nilsson97Varbergs GIF3,12+0,1
16Matilda Kretschmer97IK Ymer Friidrott3,08-2,7
 Amanda Wik97Varbergs GIFDNS
 Kjellina Pettersson97IK Vikings FriidrottsklubbDNS

F 11 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Matilda Kretschmer x 3,08 -2,7 2,86 -0,3 2,79 +0,2
Julia Gustavsson 3,24 -1,7 3,16 +0,2 3,23 -0,7 3,33 +0,8
Emma Landegren 3,19 -1,7 3,01 +0,2 3,16 -0,7 3,15 +0,8
Louise Halvarsson 3,30 -0,2 3,16 +1,3 3,05 0,0 2,99 -0,7
Lina Hallberger 3,45 -0,6 3,22 -1,5 3,29 +0,2 3,23 +0,2
Linnea Ahl 3,46 -1,5 3,21 -0,3 2,65 -0,4 3,13 +0,2
Amanda Toresson 3,32 -0,2 3,29 +1,3 2,78 +1,0 3,17 -0,7
Louise Liljeblad 3,81 +0,6 3,70 -1,8 3,65 +0,1 3,76 -0,2
Elvira Nilsson 3,04 +0,1 2,85 -0,1 3,12 +0,1 3,08 +0,5
Amanda Wik DNS
Tea Andersson 3,31 -0,8 3,21 -1,4 3,20 +1,3 3,15 +0,5
Agnes Fredriksson 3,42 -2,3 3,33 -0,6 3,47 -0,9 3,54 +0,8
Lisa Aronsson 3,89 -0,3 3,76 -1,1 3,82 -0,5 4,02 +0,5
Alva Gustavsson 3,65 -0,9 3,84 -2,4 3,57 +0,3 3,68 -0,5
Emma Pettersson 3,11 -0,3 2,93 -1,5 3,16 -0,5 2,95 +1,0
Axelina Svenson 3,48 +1,1 3,45 -0,1 3,34 +1,5 x
Kjellina Pettersson DNS
Sarah Nordin 4,04 -0,7 3,73 +1,3 4,25 +0,6 3,97 -0,5

F 10 60m Försök 

Heat 1
    Vind: +0,8  
1Vilma Blennow98IK Wilske9,48q
2Wilma Johansson98Wärnamo SK9,75q
3Isabella Hansson98IK Ymer Friidrott10,17q
4Linnea Lilja99Hovslätts IK10,26q
5Fredrika Stadig98IK Ymer Friidrott11,26
 Sofia Klasson99IK Ymer FriidrottDNS

Heat 2
    Vind: -0,6  
1Malin Wernung98Sävedalens AIK10,14q
2Emelie Rantzow98IK Ymer Friidrott10,27q
3Elin Carlsson98IK Ymer Friidrott10,71q
4Jonna Ramhult98IK Ymer Friidrott10,85q
5Emma Svantesson98IK Ymer Friidrott11,24

F 10 60m Final15/6  12:45
    Vind: -0,2  
1Vilma Blennow98IK Wilske9,46
2Wilma Johansson98Wärnamo SK9,71
3Emelie Rantzow98IK Ymer Friidrott10,07
4Isabella Hansson98IK Ymer Friidrott10,16
5Malin Wernung98Sävedalens AIK10,43
6Elin Carlsson98IK Ymer Friidrott10,52
7Linnea Lilja99Hovslätts IK10,60
8Jonna Ramhult98IK Ymer Friidrott10,74

F 10 Bollkast Final15/6  11:10
       
1Wilma Johansson98Wärnamo SK19,32
2Filippa Jonsson98IK Ymer Friidrott19,00
3Linnea Lilja99Hovslätts IK16,73
4Emelie Rantzow98IK Ymer Friidrott13,85
5Fredrika Stadig98IK Ymer Friidrott12,90
6Malin Wernung98Sävedalens AIK11,99

F 10 Bollkast Final  1 2 3 4 5 6
Emelie Rantzow 13,85 11,50 x 13,74
Filippa Jonsson 15,78 14,75 x 19,00
Fredrika Stadig 12,69 12,71 12,90 11,16
Wilma Johansson 17,20 19,21 18,27 19,32
Malin Wernung 11,99 9,30 10,24 10,34
Linnea Lilja 13,29 14,67 14,31 16,73

F 10 Längdhopp Final15/6  12:00

       
1Vilma Blennow98IK Wilske3,70-0,9
2Wilma Johansson98Wärnamo SK3,41-1,6
3Emelie Rantzow98IK Ymer Friidrott3,39-0,9
4Malin Wernung98Sävedalens AIK3,16-0,5
5Isabella Hansson98IK Ymer Friidrott3,03+1,6
6Sofia Klasson99IK Ymer Friidrott2,96-0,5
7Elin Carlsson98IK Ymer Friidrott2,90+2,0
8Ellen Svensson98IK Ymer Friidrott2,87-1,3
9Linnea Lilja99Hovslätts IK2,65-1,3
10Filippa Jonsson98IK Ymer Friidrott2,36-0,8
F 10 Längdhopp Final  1 2 3 4 5 6
Isabella Hansson 3,03 +1,6 3,00 -0,4 2,75 +0,5 2,65 +1,0
Emelie Rantzow 3,22 +0,5 3,06 -0,4 3,39 -0,9 3,22 -1,3
Elin Carlsson 2,90 +2,0 2,75 -0,5 2,59 -1,6 2,68 -0,7
Filippa Jonsson 2,30 -1,2 2,36 -0,8 2,23 -1,3 2,18 -0,7
Wilma Johansson 3,21 +0,7 3,10 -1,0 3,41 -1,6 3,15 -2,4
Malin Wernung 3,11 -0,2 2,90 -0,5 3,09 -1,0 3,16 -0,5
Linnea Lilja 2,62 -0,3 x -0,3 2,30 +0,8 2,65 -1,3
Ellen Svensson x -0,3 2,87 -1,3 2,57 -0,7 2,78 +1,1
Sofia Klasson 2,82 -0,3 2,96 -0,5 2,55 -0,6 2,63 -0,3
Vilma Blennow 3,68 -0,2 3,70 -0,9 3,65 -0,5 3,55 -0,8


© Arena 2.0, RunPro Systems