RESULTAT mellan 03 feb och 05 feb
IVSM 2017-02-03/05
Borås, Ryahallen
IK Ymer Friidrott
Uppdaterad: 2017-02-17 19:20
 
M35 60m
Final4 feb 
Lion Martinez78Spårvägens FK 7.08MR
Daniel Ringbom81Oskarshamns SK 7.76
Peder Berge79Spårvägens FK 7.80
Andreas Engebrethsen82Falkenbergs OK 7.87
Henrik Klingener78Lerum Friidrott 8.21
Karl Dos Santos79Huddinge AIS 8.24


M35 200m
Final5 feb 
Peder Berge79Spårvägens FK25.36
Andreas Carlsson78IFK Halmstad26.47
Henrik Klingener78Lerum Friidrott27.41
Karl Dos Santos79Huddinge AIS27.71


M35 400m
Final4 feb 
Joel Djerf78Turebergs FK56.84
Wilhelm Kardemark80IF Kville58.51
Stefan Johansson80IK Sisu59.52
Henrik Klingener78Lerum Friidrott64.98


M35 800m
Final5 feb 
Isak Bjeregaard81Björnstorps IF 2:05.54
Erik Holmner80Solvikingarna 2:07.73
Anders Rydell78Malmö AI 2:11.92
Wilhelm Kardemark80IF Kville 2:15.76
Magnus Bosson79Bålsta IK 2:17.78


M35 1500m
Final4 feb 
Isak Bjeregaard81Björnstorps IF 4:15.61
Ola Grauers80Habo Friidrott 04 4:24.81
Erik Holmner80Solvikingarna 4:30.30
Mikael Fågelborg78Björnstorps IF 4:33.68
André Lembke78Nyköpings BIS 4:42.75
Magnus Bosson79Bålsta IK 4:46.08


M35 3000m
Final3 feb 
Isak Bjeregaard81Björnstorps IF 8:57.39
David Hartman81IS Göta 9:19.24
Patrik Lindegårdh79Tolered-Utby OL 9:34.72
Kenth Fransson82IS Göta 9:37.83
Josef Hamber82IS Göta 9:40.01
Claes Hydvall79OCAB RC 9:55.59
Mikael Fågelborg78Björnstorps IF10:04.06
David Peterson82Apladalens LK10:27.28
Viggo Stenvard80SOK Knallen11:10.51


M35 Häck 60m99 cm
Final5 feb 
Mikael Hernberg82IK Sisu 9.96
Andreas Carlsson78IFK Halmstad10.65


M35 Höjd
4 feb 
Andreas Leveau80Öresund FK185
Warren Russell80Stockholm Snipers IF164


M35 Längd
3 feb 
Tobias Lundqvist80IK Sisu6,19
Stefan Johansson80IK Sisu5,18


M35 Tresteg
5 feb 
Tobias Lundqvist80IK Sisu13,14
Martin Jansson78Stockholm Snipers IF12,16
Stefan Johansson80IK Sisu11,51
Warren Russell80Stockholm Snipers IF11,12


M35 Kula7.26 kg
4 feb 
Roger Stridh80Bottnaryds IF12,30
Mikael Hernberg82IK Sisu11,70
Henrik Klingener78Lerum Friidrott10,86
Dennies Truedsson78IF Kville10,62
Warren Russell80Stockholm Snipers IF9,63
Joel Djerf78Turebergs FK9,47
Stefan Holst82Bottnaryds IF8,43


M35 Vikt15.88 kg
5 feb 
Mikael Hernberg82IK Sisu10,69
Henrik Klingener78Lerum Friidrott8,99


M40 60m
Försök heat 14 feb 
Per-Joan Lorentzon74IK Orient 7.85Q
Hjalmar Didriksson74Spårvägens FK 7.92Q
Sergej Nikolajev73Hässelby SK 8.04q
David Kihlström76Lerum Friidrott 8.61
Dennis Due73IS Göta 8.94

Försök heat 24 feb 
Anders Logg76Smögens IF 7.81Q
Martin Pålsson75Heleneholms IF 7.97Q
Benny Lundström75Spårvägens FK 8.02q
Niklas Eriksson73Hanvikens SK 8.29q
Patrik Alperud74IK Ymer 8.32q
Urban Evjen73Danderyds SK 8.67

Final4 feb 
Per-Joan Lorentzon74IK Orient 7.55
Anders Logg76Smögens IF 7.70
Martin Pålsson75Heleneholms IF 7.83
Sergej Nikolajev73Hässelby SK 7.87
Hjalmar Didriksson74Spårvägens FK 7.88
Benny Lundström75Spårvägens FK 8.05
Patrik Alperud74IK Ymer 8.31
Niklas Eriksson73Hanvikens SK 8.39


M40 200m
B-Final5 feb 
Per Sandell76Turebergs FK25.313
Tobias Illeboo73Malmö AI25.354
Martin Pålsson75Heleneholms IF25.566
Niklas Eriksson73Hanvikens SK28.997

A-Final5 feb 
Anders Logg76Smögens IF24.651
Sergej Nikolajev73Hässelby SK25.272
Hjalmar Didriksson74Spårvägens FK25.455


M40 400m
B-Final4 feb 
Hjalmar Didriksson74Spårvägens FK54.942
Benny Lundström75Spårvägens FK59.425
Magnus Lindblom77Turebergs FK59.926
Johan Pihl75Lerum Friidrott63.427

A-Final4 feb 
Anders Logg76Smögens IF54.601
Per Sandell76Turebergs FK55.343
Sergej Nikolajev73Hässelby SK55.394
Joakim Pihlstrand - Trulp77Hammarby IFbröt-


M40 800m
Final5 feb 
Nicklas Tollesson77Hälle IF 2:05.65
Joakim Pihlstrand - Trulp77Hammarby IF 2:06.12
Hjalmar Didriksson74Spårvägens FK 2:07.89
Per Sandell76Turebergs FK 2:08.44
Anders Soovik76Kongahälla AIK 2:10.68
Tobias Ingvarsson76Högby IF 2:10.90
Magnus Lindblom77Turebergs FK 2:16.90


M40 1500m
Final4 feb 
Nicklas Tollesson77Hälle IF 4:31.40
Anders Soovik76Kongahälla AIK 4:33.17
Tobias Ingvarsson76Högby IF 4:36.35
Johan Pihl75Lerum Friidrott 4:50.69
Joakim Pihlstrand - Trulp77Hammarby IFbröt


M40 3000m
Final3 feb 
Erik Framme73Hälle IF 9:27.10
Anders Soovik76Kongahälla AIK 9:28.65
Henrik Nord73Ystads IF 9:30.58
Tobias Ingvarsson76Högby IF 9:44.02
Joakim Pihlstrand - Trulp77Hammarby IF 9:50.14
Andreas Berner73IS Göta 9:50.32
Olof Rooth76Brittatorps TK 9:54.54
Jari Repo76Trollhättans IF10:04.48
Neil Lowrie77IS Göta10:10.11
10 Johan Pihl75Lerum Friidrott10:20.73


M40 Häck 60m99 cm
Final5 feb 
Sergej Nikolajev73Hässelby SK10.04
Urban Evjen73Danderyds SK11.34


M40 Höjd
4 feb 
Håkan Ohlsson74Gefle IF164
Philip Åman77Lerum Friidrott161
Anders Logg76Smögens IF158
Henrik Carlberg75IK Ymer154
Dennis Due73IS Göta134
David Kihlström76Lerum Friidrott126


M40 Stav
5 feb 
Jonas Asplund73IFK Märsta460
Erik Hagström73IF Kville410
Sergej Nikolajev73Hässelby SK360
Urban Evjen73Danderyds SK270


M40 Längd
3 feb 
Anders Logg76Smögens IF6,05
Håkan Ohlsson74Gefle IF6,01
Jonas Asplund73IFK Märsta5,77
Henrik Carlberg75IK Ymer5,12
Sergej Nikolajev73Hässelby SK5,03
Urban Evjen73Danderyds SK4,53
David Kihlström76Lerum Friidrott4,34
Dennis Due73IS Göta4,23


M40 Tresteg
5 feb 
Anders Bergquist74Tjalve IF Norrköping12,18
Jakob Kejerud77Stockholm Snipers IF11,57
Håkan Ohlsson74Gefle IF11,38
Sergej Nikolajev73Hässelby SK11,19
Urban Evjen73Danderyds SK9,23
Dennis Due73IS Göta9,14
David Kihlström76Lerum Friidrott8,88


M40 Kula7.26 kg
4 feb 
Philip Åman77Lerum Friidrott13,24
Daniel Korhonen76IF Kville12,62
Peter Fritz74IK Sisu11,20
David Hegardt73IFK Lund9,38
Urban Evjen73Danderyds SK8,89
David Kihlström76Lerum Friidrott8,13


M40 Vikt15.88 kg
5 feb 
Daniel Korhonen76IF Kville14,30
Lennie Helander75Örgryte IS13,91
Per-Joan Lorentzon74IK Orient10,57
David Kihlström76Lerum Friidrott6,91


M45 60m
Försök heat 14 feb 
Hunter S Mabon69Danderyds SK 7.84Q
Tomas Fanta68Oskarshamns SK 7.84Q
Jan Erlandsson72Villstads GIF 7.95q
Andreas Mack70IF Kville 8.07
Anders Pihl70Lerum Friidrott 8.13
Fredrik Schöllin72Tjalve IF Norrköping 8.35
Anders Bäckman71Danderyds SK 8.45

Försök heat 24 feb 
Angel Galán72Danderyds SK 7.64Q
Magnus Nilsson72IFK Lidingö 7.65Q
Kolé Lleshi68IFK Nora 8.02q
Thomas Sestan69Nyköpings BIS 8.05
Mats Kollbrink70Hässelby SK 8.88
Michael Bohman71IFK Halmstad 9.08

Försök heat 34 feb 
Christian Albing72Nyköpings BIS 7.80Q
Henrik Tegnér70Bromma IF 8.15Q
Niclas Lindholm72Mälarö SOK 8.36

Final4 feb 
Angel Galán72Danderyds SK 7.56
Magnus Nilsson72IFK Lidingö 7.62
Hunter S Mabon69Danderyds SK 7.77
Christian Albing72Nyköpings BIS 7.81
Tomas Fanta68Oskarshamns SK 7.82
Jan Erlandsson72Villstads GIF 7.88
Kolé Lleshi68IFK Nora 7.91
Henrik Tegnér70Bromma IF 8.14


M45 200m
C-Final5 feb 
Anders Pihl70Lerum Friidrott25.887
Kolé Lleshi68IFK Nora26.408
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott30.3011

B-Final5 feb 
Fredrik Wållgren70Lerum Friidrott24.312
Henrik Tegnér70Bromma IF25.406
Fredrik Schöllin72Tjalve IF Norrköping26.619
Niclas Lindholm72Mälarö SOK27.8010

A-Final5 feb 
Angel Galán72Danderyds SK23.831
Peter Wallin71IFK Märsta24.403
Jan Erlandsson72Villstads GIF24.574
Magnus Nilsson72IFK Lidingö24.735


M45 400m
B-Final4 feb 
Stefan Engelbrektsson72Alingsås IF56.083
Anders Pihl70Lerum Friidrott57.695
Thomas Sestan69Nyköpings BIS61.047
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott70.878

A-Final4 feb 
Peter Wallin71IFK Märsta54.071
Magnus Nilsson72IFK Lidingö54.192
Jörgen Almqvist72OK Njudung56.804
Henrik Tegnér70Bromma IF58.186


M45 800m
Final5 feb 
Stefan Engelbrektsson72Alingsås IF 2:14.01
Jörgen Almqvist72OK Njudung 2:15.25
Christer Friberg72Björnstorps IF 2:15.26
Rodney Hundermark69IFK Nora 2:16.86
Fredrik Utgren72Ryda SK 2:20.94
Jonas Holmberg72IK Ymer 2:33.83
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott 2:48.45


M45 1500m
Final4 feb 
Christer Friberg72Björnstorps IF 4:37.58
Niall O’Hanlon69IK Akele 4:39.77
Stefan Engelbrektsson72Alingsås IF 4:44.13
Rodney Hundermark69IFK Nora 4:46.22
Fredrik Utgren72Ryda SK 4:57.45
Jonas Holmberg72IK Ymer 5:26.11
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott 5:45.86


M45 3000m
Final3 feb 
Rickard Westergren71IK Wilske 9:42.84
Magnus Magnusson68Navåsens FK 9:52.62
Christer Friberg72Björnstorps IF10:16.85
Patrik Sannerholm68Umara Sports Club10:33.75
Mikael Tilly72Lerum Friidrott10:40.07
Niklas Rung72Lerum Friidrott10:46.29
Rodney Hundermark69IFK Nora10:48.49
Fredrik Mindelsohn71Lerum Friidrott12:16.75


M45 Häck 60m99 cm
Final5 feb 
Fredrik Wållgren70Lerum Friidrott 9.50
Christian Albing72Nyköpings BIS 9.57
Hunter S Mabon69Danderyds SK 9.59
Michael Bohman71IFK Halmstad10.71
Anders Pihl70Lerum Friidrott11.81


M45 Höjd
4 feb 
Michael Hoffer72IFK Lidingö182
Jan-Erik Wanhainen71IFK Göteborg179
Henrik Marcusson72Upsala IF170
Mats Kollbrink70Hässelby SK167
Anders Pihl70Lerum Friidrott161
Hunter S Mabon69Danderyds SK154
Peter Nilsson70Stockholm FTF154
Christian Albing72Nyköpings BIS154
Michael Bohman71IFK Halmstad154
10 Erik Åhlin71Turebergs FK142


M45 Stav
5 feb 
Hunter S Mabon69Danderyds SK350
Michael Bohman71IFK Halmstad340
Tomas Fanta68Oskarshamns SK340


M45 Längd
3 feb 
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK6,32MR
Michael Hoffer72IFK Lidingö6,30
Christian Albing72Nyköpings BIS5,82
Tomas Fanta68Oskarshamns SK5,68
Peter Johansson69Hanvikens SK5,55
Hunter S Mabon69Danderyds SK5,54
Erik Åhlin71Turebergs FK5,33
Anders Bäckman71Danderyds SK5,10
Anders Pihl70Lerum Friidrott4,96


M45 Tresteg
5 feb 
Mattias Sunneborn70Spårvägens FK11,52
Christian Albing72Nyköpings BIS11,41
Anders Pihl70Lerum Friidrott10,80
Tomas Fanta68Oskarshamns SK10,39
Erik Åhlin71Turebergs FK10,37
Urban Håkansson69Falköpings AIK9,31
Per Bergqvist68Tidaholm SOK Sisu8,03


M45 Kula7.26 kg
4 feb 
Michael Hoffer72IFK Lidingö12,42
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK11,82
Hunter S Mabon69Danderyds SK11,58
Patrik Pettersson69Vittsjö GIK11,10
Per-Ola Åkerman72IFK Halmstad10,47
Kolé Lleshi68IFK Nora10,29
Urban Håkansson69Falköpings AIK9,41


M45 Vikt15.88 kg
5 feb 
Robert Fabian72Herrljunga SK12,18
Patrick Lindfors70Mälarhöjdens IK11,68
Patrik Pettersson69Vittsjö GIK11,46
Urban Håkansson69Falköpings AIK6,73
Per Bergqvist68Tidaholm SOK Sisu5,65


M50 60m
Försök heat 14 feb 
Mårten Skogman67Spårvägens FK 8.08Q
Dag Dacke66IFK Märsta 8.14Q
Jan-Olof Åkesson67Lekeryd-Svarttorp SK 8.22q
Patrick Neuendorff66IFK Märsta 8.56
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK 9.14

Försök heat 24 feb 
Thomas Jönsson65Gefle IF 7.69Q
Peter Hellgren64Bålsta IK 8.04Q
Kennet Andersson67IFK Göteborg 8.12q
Sandy Bengtsson63Oskarshamns SK 8.38q
johan Dahl65IK Ymer 8.52q
Jan Berneryd66Danderyds SK 8.62

Final4 feb 
Thomas Jönsson65Gefle IF 7.67
Peter Hellgren64Bålsta IK 7.94
Kennet Andersson67IFK Göteborg 7.98
Dag Dacke66IFK Märsta 7.98
Jan-Olof Åkesson67Lekeryd-Svarttorp SK 8.19
Sandy Bengtsson63Oskarshamns SK 8.33
johan Dahl65IK Ymer 8.42
Mårten Skogman67Spårvägens FKej start


M50 200m
C-Final5 feb 
Patrick Neuendorff66IFK Märsta27.147
Kennet Andersson67IFK Göteborgbröt-

B-Final5 feb 
Peter Hellgren64Bålsta IK26.254
Sandy Bengtsson63Oskarshamns SK26.836
Jan Berneryd66Danderyds SK27.328
Eric Tebelius67Lerum Friidrott33.529

A-Final5 feb 
Mårten Skogman67Spårvägens FK25.131Tang. MR
Dag Dacke66IFK Märsta25.372
Thomas Jönsson65Gefle IF25.433
Håkan Harrysson63IF Kville26.775


M50 400m
B-Final4 feb 
Sandy Bengtsson63Oskarshamns SK60.183
Jan Berneryd66Danderyds SK60.374
Bengt Gustafsson65Tidaholm SOK Sisu90.077

A-Final4 feb 
Per Björkman65Stockholm FTF56.991
Dag Dacke66IFK Märsta59.432
Morten Linnes67IFK Märsta61.165
Patrick Neuendorff66IFK Märsta61.786


M50 800m
Final5 feb 
Per Björkman65Stockholm FTF 2:11.15
Mikael Nilsson66Linköpings GIF 2:14.96
Peter Helmroth66Lerum Friidrott 2:19.38
Rutger Arnhult67IFK Lidingö 2:20.59
Morten Linnes67IFK Märsta 2:20.60
Sandy Bengtsson63Oskarshamns SK 2:30.72


M50 1500m
Final4 feb 
Göran Sander67Solvikingarna 4:29.26
Göran Bengtsson67IK Trasten 4:36.39
Mikael Nilsson66Linköpings GIF 4:39.62
Rutger Arnhult67IFK Lidingö 4:47.40
Börje Holst66Borlänge LK 4:50.92


M50 3000m
Final3 feb 
Göran Sander67Solvikingarna 9:32.92
Magnus Åhsberg67Apladalens LK10:04.56
Peter Helmroth66Lerum Friidrott10:04.57
Börje Holst66Borlänge LK10:15.21
Göran Fagerström65Brevens IF10:16.26
Christer Duvek66Skillingaryds FK10:25.25
Anders Carlsson67Stenungsunds FI11:14.70


M50 Häck 60m91 cm
Final5 feb 
Kennet Andersson67IFK Göteborg 9.85
Peter Szamer64Hälle IF 9.89
Jan-Olof Åkesson67Lekeryd-Svarttorp SK10.42
Eric Tebelius67Lerum Friidrott11.59
Mikael Magnusson66IFK Tumba12.74


M50 Höjd
4 feb 
Kennet Andersson67IFK Göteborg170
Anders Silén65Järvsö IF167
Kenneth Hansten66IFK Halmstad158
Staffan Myrqvist67Huddinge AIS158
Eric Tebelius67Lerum Friidrott154
Jan-Olof Åkesson67Lekeryd-Svarttorp SK142


M50 Stav
5 feb 
Neal Peterson63IFK Märsta340
Peter Szamer64Hälle IF340
Anders Silén65Järvsö IF330


M50 Längd
3 feb 
Kennet Andersson67IFK Göteborg5,68
Anders Silén65Järvsö IF5,41
Staffan Myrqvist67Huddinge AIS5,33
Eric Persson63IF Kville5,15
Jan-Olof Åkesson67Lekeryd-Svarttorp SK4,93


M50 Tresteg
5 feb 
Dag Dacke66IFK Märsta10,78
Eric Persson63IF Kville10,61
Jan-Olof Åkesson67Lekeryd-Svarttorp SK9,10


M50 Kula6.0 kg
4 feb 
Lars Gustafsson64Säters IF13,28
Magnus Bernholtz65Huddinge AIS12,46
Dan Andersson67IK Ymer10,01   9,86
Peter Hagström63Istrums SK10,01   9,70
Eric Tebelius67Lerum Friidrott9,87
Per-Jonas Trollsås65Danderyds SK9,40
Ulf Genitz63Istrums SK8,68
Håkan Grahn66KA 2 IF8,40
Bengt Gustafsson65Tidaholm SOK Sisu6,08


M50 Vikt11.34 kg
5 feb 
Mikael Leindahl65Tjalve IF Norrköping19,57
Lars Gustafsson64Säters IF13,77
Peter Hagström63Istrums SK10,91
Mikael Magnusson66IFK Tumba9,45
Ulf Genitz63Istrums SK8,37
Håkan Grahn66KA 2 IF7,49
Bengt Gustafsson65Tidaholm SOK Sisu5,26


M55 60m
Final4 feb 
Jörgen Åberg62IFK Halmstad 8.20
Mats Röhr60Ystads IF 8.57
Olof Engdahl58Danderyds SK 9.39
Peter Lindgren60IS Götabröt


M55 200m
B-Final5 feb 
Olof Engdahl58Danderyds SK31.034
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott31.995
Arto Kuusinen61IK NocOut.sebröt-

A-Final5 feb 
Mats Röhr60Ystads IF28.201
Hans Melin60Pantern RC29.792
Peter Lindgren60IS Göta30.323


M55 400m
Final4 feb 
Anders Olsson60IFK Trelleborg64.33
Hans Melin60Pantern RC66.46
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott70.23
Peter Lindgren60IS Götabröt


M55 800m
Final5 feb 
Roger Reinhold61IF Linnéa 2:26.62
Peter Strömbom62Ulricehamns FK 2:27.23
Patrik Karlsson62Team Skavsåret IF 2:30.82
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott 2:41.39


M55 1500m
Final4 feb 
Peter Strömbom62Ulricehamns FK 4:55.57
Roger Reinhold61IF Linnéa 4:57.63
Patrik Karlsson62Team Skavsåret IF 4:58.71
Mario Rieloff61Fredrikshofs FI 4:58.78
Sten Thunberg60Solvikingarna 5:02.25
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott 5:41.24
Morgan Sällström62Västerås LK 6:02.70


M55 3000m
Final3 feb 
Peter Strömbom62Ulricehamns FK10:29.78
Patrik Karlsson62Team Skavsåret IF10:30.41
Mario Rieloff61Fredrikshofs FI10:35.52
Anders Olsson60IFK Trelleborg10:44.04
Tomas Strömvall60Lerum Friidrott11:58.98
Roger Johansson62IK Wilske12:29.59
Morgan Sällström62Västerås LK12:49.50


M55 Häck 60m91 cm
Final5 feb 
Lars Frison62Mölndals AIK11.29
Per Westerlund58IF Udd14.07


M55 Höjd
4 feb 
Mats Nagle60Stockholm FTF154
Lars Frison62Mölndals AIK148
Tomas Bengtsson61IFK Märsta148


M55 Stav
5 feb 
Lars Frison62Mölndals AIK270
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott260
Tomas Bengtsson61IFK Märsta220


M55 Längd
3 feb 
Tomas Bengtsson61IFK Märsta4,85
Jan Erlandsson58IF Kville4,84
Lars Frison62Mölndals AIK4,61
Peter Strömbom62Ulricehamns FK4,13


M55 Tresteg
5 feb 
Lars Frison62Mölndals AIK10,12
Patrik Söderqvist59Lerum Friidrott9,21


M55 Kula6.0 kg
4 feb 
Bo Johansson61IK Orient12,19
Ulf Sjöberg61IK Ymer11,30
Tomas Classon62Huddinge AIS11,11
Örjan Fritiofsson61Finspångs AIK10,79
Lars Frison62Mölndals AIK10,11
Ingvald Almfjärd59IK Orient8,98


M55 Vikt11.34 kg
5 feb 
Tomas Classon62Huddinge AIS15,14
Ulf Sjöberg61IK Ymer13,44
Lars Hammargren60Bollnäs FIK12,39
Lars Frison62Mölndals AIK12,38
Ingvald Almfjärd59IK Orient11,32


M60 60m
Final4 feb 
Ove Larsson53Järvsö IF 8.88
Radim Lichy54Alingsås IF 9.30
Bengt Dahlblom55Lulekamraternas MLK 9.49
Bo Wikmark57Danderyds SK11.10


M60 200m
Final5 feb 
Ove Larsson53Järvsö IF30.04
Bengt Dahlblom55Lulekamraternas MLK31.92
Roland Ekström53IFK Lund31.96
Sture Åhs56Roma IF32.52


M60 400m
B-Final4 feb 
Christer Bertilson53Fredrikshofs FI67.061
Bengt Dahlblom55Lulekamraternas MLK75.895

A-Final4 feb 
Martin Svensson56IFK Trelleborg70.452
Roland Ekström53IFK Lund73.453
Sture Åhs56Roma IF73.664


M60 800m
Final5 feb 
Lars Lundqvist55IK Sisu 2:32.91
Tauno Mertala53IF Start 2:43.39
Martin Svensson56IFK Trelleborg 2:53.17


M60 1500m
Final4 feb 
Lars Lundqvist55IK Sisu 5:30.38
Tauno Mertala53IF Start 5:36.64
Dan Zakrisson54IK Sisu 5:56.68


M60 3000m
Final3 feb 
Lars Lundqvist55IK Sisu11:35.64
Tauno Mertala53IF Start11:42.36
Dan Zakrisson54IK Sisu12:25.64
Lennart Petersson55Wärnamo SK13:34.63


M60 Häck 60m84 cm
Final5 feb 
Peter Danneman55Stensjöns IF11.47
Stefan Julsgård57Lekeryd-Svarttorp SK12.20


M60 Höjd
4 feb 
Håkan Josefsson57Stensjöns IF160MR
Radim Lichy54Alingsås IF150
Hans Wendeberg56Solvikingarna142
Stefan Julsgård57Lekeryd-Svarttorp SK138


M60 Stav
5 feb 
Stefan Julsgård57Lekeryd-Svarttorp SK220


M60 Längd
3 feb 
Anders Olsson56Huddinge AIS5,28
Stefan Julsgård57Lekeryd-Svarttorp SK4,31
Per-Ove Kristersson53Istrums SK3,61
Sture Åhs56Roma IF3,46


M60 Tresteg
5 feb 
Bengt Ajkdahl56Alvesta FI10,08
Radim Lichy54Alingsås IF8,90
Stefan Julsgård57Lekeryd-Svarttorp SK8,62
Per-Ove Kristersson53Istrums SK7,86


M60 Kula5.0 kg
4 feb 
Ulf Olsson57Trosa Atletik IF12,36
Håkan Josefsson57Stensjöns IF12,26
Östen Eriksson56Valö IK11,01
Rolf Munke57IFK Helsingborg9,18
Bengt Evertsson54Trollhättan FIK7,58


M60 Vikt9.08 kg
5 feb 
Ulf Olsson57Trosa Atletik IF13,07
Östen Eriksson56Valö IK12,57
Bengt Evertsson54Trollhättan FIK8,90
Rolf Munke57IFK Helsingborg8,59


M65 60m
Final4 feb 
Lars Smedjebäck52KA 2 IF 9.08
Börje Nordin50Åsbro GoIF 9.33
Björn Bratt51Åkersberga SK 9.68
Börje Andersson49Rånäs 4H11.92


M65 200m
Final5 feb 
Stellan Lundqvist50Falkenbergs IK33.64
Jan-Erik Hjelm51GIF Manhem34.66
Torvald Pääjärvi48Järvsö IF34.97


M65 400m
Final4 feb 
Hans Södergren51Oskarshamns SK67.25
Jörgen Thorsell52Falu IK68.29
Nils Nestor52Hässelby SK68.97
Torvald Pääjärvi48Järvsö IF79.66


M65 800m
Final5 feb 
 Christer Vernersson50FK SnapphanarnaDQ
Jörgen Thorsell52Falu IK 2:39.69
Nils Nestor52Hässelby SK 2:40.69
Bo Andersson52Genarps IF 2:53.97
Bo Larsson51Järvsö IF 2:56.69
Magnus Bergh49Heleneholms IF 3:14.46


M65 1500m
Final4 feb 
Hans Södergren51Oskarshamns SK 5:35.06
Jörgen Thorsell52Falu IK 5:35.68
Alex Bonn51Vallentuna FK 5:44.15
Christer Vernersson50FK Snapphanarna 5:46.00
Bo Larsson51Järvsö IF 6:00.62
Bo Andersson52Genarps IF 6:16.50


M65 3000m
Final3 feb 
Jörgen Thorsell52Falu IK11:29.75
Bo Andreasson48IFK Halmstad11:49.96
Alex Bonn51Vallentuna FK11:54.06
Christer Vernersson50FK Snapphanarna11:55.33
Anders Gezelius50Solvikingarna12:14.60
Bo Larsson51Järvsö IF12:49.07
Bo Andersson52Genarps IF12:58.09
Magnus Bergh49Heleneholms IF14:12.21
Sören Remar48Ulricehamns FK15:15.60


M65 Häck 60m84 cm
Final5 feb 
Jan-Erik Hjelm51GIF Manhem13.74


M65 Höjd
4 feb 
Bengtbruno Myrberg51Danderyds SK154
Lars Bergsten48Skellefteå AIK134
Börje Nordin50Åsbro GoIF130
Ulf Tudem51Sandefjord, NOR158utom tävlan


M65 Stav
5 feb 
Björn Bratt51Åkersberga SK280
Sven Magnusson52Örgryte IS271
Lars Smedjebäck52KA 2 IF250
Lars Bergsten48Skellefteå AIK250


M65 Längd
3 feb 
Börje Nordin50Åsbro GoIF4,38
Börje Andersson49Rånäs 4H3,90
Bengt Olsson48Kongahälla AIK3,81
Torvald Pääjärvi48Järvsö IF3,32


M65 Tresteg
5 feb 
Kristjan Saag51Högsbo AIK8,44
Torvald Pääjärvi48Järvsö IF6,39


M65 Kula5.0 kg
4 feb 
Kenneth Jansson49IFK Helsingborg11,82
Stig-Arne Mattsson51Järvsö IF10,57
Börje Nordin50Åsbro GoIF10,26
Stig Arvidsson49Lekeryd-Svarttorp SK9,88
Lars Bergsten48Skellefteå AIK9,46


M65 Vikt9.08 kg
3 feb 
Kenneth Jansson49IFK Helsingborg17,91
Stig Arvidsson49Lekeryd-Svarttorp SK13,51
Stig-Arne Mattsson51Järvsö IF12,86
Lars Bergsten48Skellefteå AIK11,87


M70 60m
Final4 feb 
Göte Hinders46Säters IF 9.05
Erik Norén47IK Wilske 9.24
Tage Isaksson44IK Ymer 9.41
Leif Karlsson43Alvesta FI 9.94
Jan Kvistrum47Turebergs FK10.03
Hans Sandblom46Ullevi FK15.41


M70 200m
B-Final5 feb 
Tage Isaksson44IK Ymer31.652
Jan Kvistrum47Turebergs FK34.524

A-Final5 feb 
Göte Hinders46Säters IF31.281
Leif Karlsson43Alvesta FI33.923
Pekka Kantola46IK Orientbröt-


M70 400m
Final4 feb 
Sune Persson45Sandviks IK78.42
Gunnar Nilsson44Alvesta FI81.00
Pekka Kantola46IK Orient81.56
Sven-Åke Persson44IK Akele88.45


M70 800m
Final5 feb 
Tommy Ericsson47LK Nyköpings Runners 2:48.39
Lars-Eric Bränfeldt47Täby IS 2:55.90
Sune Persson45Sandviks IK 3:08.19
Sven-Åke Persson44IK Akele 3:36.06


M70 1500m
Final4 feb 
Tommy Ericsson47LK Nyköpings Runners 5:49.24
Anders Hansson44Vilsta IK 5:50.58
Lars-Eric Bränfeldt47Täby IS 6:07.93
Sven-Åke Persson44IK Akele 7:15.31


M70 3000m
Final3 feb 
Anders Hansson44Vilsta IK11:43.96
Tommy Ericsson47LK Nyköpings Runners11:54.22
Bengt Sundén46Ystads IF14:14.07
Sven-Åke Persson44IK Akele15:15.45


M70 Häck 60m76 cm
Final5 feb 
Björn Oback44IFK Tumba13.84


M70 Höjd
4 feb 
Erik O. Sjödin45Kramfors-Alliansen126
Harald Henriksson45Lekeryd-Svarttorp SK124
Magnus Andersson45Malmö AI124
Gunnar Ekstedt43Hässelby SK122
Sven Alm47IK Orient122
Karl-Erik Andersson43IF Rigor120
Hans Karlbom45IFK Tumba120
John Östlund45Hässelby SK116


M70 Stav
5 feb 
Anders Tollstern47KFUM Örebro260
Sven Alm47IK Orient240
Arne Svensson46FIK Färjestaden240
Sune Persson45Sandviks IK240
Magnus Andersson45Malmö AI235
Karl-Erik Andersson43IF RigorX


M70 Längd
3 feb 
Sune Persson45Sandviks IK3,40
Harald Henriksson45Lekeryd-Svarttorp SK3,14
Rune Persson47UF Contact2,94
John Östlund45Hässelby SK2,74


M70 Tresteg
5 feb 
Sven Alm47IK Orient6,83
Karl-Erik Andersson43IF Rigor6,78
Rune Persson47UF Contact6,67


M70 Kula4.0 kg
4 feb 
Jöran Westberg47Huddinge AIS12,05
Sven Alm47IK Orient10,59
Carl-Herbert Wessely46Varbergs GIF10,23
Ambjörn Martinsson45Stensjöns IF9,57
John Östlund45Hässelby SK9,11


M70 Vikt7.26 kg
3 feb 
Peter Hackenschmidt43IK Hakarpspojkarna16,90
Ambjörn Martinsson45Stensjöns IF16,80
Jöran Westberg47Huddinge AIS14,84
Carl-Herbert Wessely46Varbergs GIF14,03
Harald Henriksson45Lekeryd-Svarttorp SK12,91
Rune Persson47UF Contact11,86
John Östlund45Hässelby SK10,67
Magnus Andersson45Malmö AI9,95


M75 60m
Final4 feb 
Anthony Treacher39IFK Lidingö 9.53
Lennart Asplund39IFK Märsta 9.99
Erling Johnsson42IFK Lund10.49
Åke Jonson42Heleneholms IF11.29


M75 200m
Final5 feb 
Anthony Treacher39IFK Lidingö31.73
Lennart Asplund39IFK Märsta35.52
Jan Myrtorp41Östansjö SK37.25
Åke Jonson42Heleneholms IF40.07


M75 400m
Final4 feb 
Anthony Treacher39IFK Lidingö79.78
Jan Myrtorp41Östansjö SK85.88
Åke Jonson42Heleneholms IF91.24


M75 800m
Final5 feb 
Åke Leverin39Väsby IK 3:22.78
Jan Myrtorp41Östansjö SK 3:26.15
Åke Jonson42Heleneholms IF 3:37.14
Kaj Adelborg39LK Nyköpings Runners 3:45.11


M75 1500m
Final4 feb 
Åke Leverin39Väsby IK 6:37.78
Åke Jonson42Heleneholms IF 6:51.87
Lars Dennevi42LK Nyköpings Runners 6:59.95
Kaj Adelborg39LK Nyköpings Runners 7:25.90


M75 3000m
Final3 feb 
Åke Jonson42Heleneholms IF13:53.20
Åke Leverin39Väsby IK13:53.93
Lars Dennevi42LK Nyköpings Runners14:20.23
Kaj Adelborg39LK Nyköpings Runners15:28.24


M75 Häck 60m76 cm
Final5 feb 
Åke Jonson42Heleneholms IF16.64


M75 Höjd
4 feb 
Kenneth Arvidsson41Malmö AI128
Paul Winblad42IFK Sävsjö126
Lars Kronlund42Munsö IF122
Lars-Erik Granberg42Malmö AI120
Lennart Asplund39IFK Märsta114
Bengt Adolfsson40Malmö AI112
Lennart Gustafsson40Brattås CK96


M75 Stav
5 feb 
Hans Lagerqvist40Duvbo IK271SR, MR
Lennart Asplund39IFK Märsta220
Åke Jonson42Heleneholms IF190


M75 Längd
3 feb 
Anthony Treacher39IFK Lidingö4,00
Lars-Erik Granberg42Malmö AI3,31
Lennart Asplund39IFK Märsta3,23
Erling Johnsson42IFK Lund3,13
Bengt Adolfsson40Malmö AI1,92


M75 Tresteg
5 feb 
Åke Jonson42Heleneholms IF5,31


M75 Kula4.0 kg
4 feb 
Kenneth Arvidsson41Malmö AI12,45
Lars Kronlund42Munsö IF10,15
Olavi Helttunen41IK Ymer9,62
Ingvar Lindqvist38IFK Lidingö8,03
Lennart Gustafsson40Brattås CK7,05
Ove Edlund39Nyköpings BIS6,39


M75 Vikt7.26 kg
3 feb 
Kenneth Arvidsson41Malmö AI15,95
Olavi Helttunen41IK Ymer11,23
Åke Jonson42Heleneholms IF10,90
Ingvar Lindqvist38IFK Lidingö9,71


M80 800m
Final5 feb 
Ulf Samuelsson36IFK Linköping 4:07.45


M80 1500m
Final4 feb 
Alec Hoatson35Tjalve IF Norrköping 7:45.66


M80 3000m
Final3 feb 
Alec Hoatson35Tjalve IF Norrköping16:18.23


M80 Höjd
4 feb 
Carl-Erik Särndal37IFK Lund141NR, SR, MR
Atos Berndes35Högsbo AIK110


M80 Längd
3 feb 
Atos Berndes35Högsbo AIK3,28
Tor Trondset35Ösmo Nynäs FK3,13
Gunnar Olhsson37Bokenäs IF2,46


M80 Tresteg
5 feb 
Atos Berndes35Högsbo AIK6,77


M80 Kula3.0 kg
4 feb 
Bernhard Karlsson33Valö IK11,76
Tor Trondset35Ösmo Nynäs FK10,28
Kjell Lind36IFK Lund6,88


M80 Vikt5.45 kg
3 feb 
Tor Trondset35Ösmo Nynäs FK13,46
Bernhard Karlsson33Valö IK10,87
Kjell Lind36IFK Lund7,39


M85 60m
Final4 feb 
 Gert-Arne Åkerberg31Laholms IF18.03
Bure Elfström31Heleneholms IFbröt


M85 800m
Final5 feb 
Gert-Arne Åkerberg31Laholms IF 5:42.26


M85 1500m
Final4 feb 
Gert-Arne Åkerberg31Laholms IF11:05.22


M85 Längd
3 feb 
Bure Elfström31Heleneholms IF3,31


K35 60m
Final4 feb 
Anna Björkstedt78Spårvägens FK 8.37
Sofie Wadelius82IF Göta Karlstad 8.90
Orsolya Gaal82Varbergs GIF 9.12


K35 200m
Final5 feb 
Anna Björkstedt78Spårvägens FK27.67
Orsolya Gaal82Varbergs GIF30.00
Emelie Ovenholm81Turebergs FK36.96


K35 400m
Final4 feb 
Anna Björkstedt78Spårvägens FK63.78
Orsolya Gaal82Varbergs GIF66.58
Emelie Ovenholm81Turebergs FK82.53


K35 Höjd
4 feb 
Anna Björkstedt78Spårvägens FK146
Hanna Lundqvist78IK Sisu137


K35 Längd
3 feb 
Anna Björkstedt78Spårvägens FK4,69


K35 Tresteg
5 feb 
Anna Björkstedt78Spårvägens FK10,03


K35 Vikt9.08 kg
5 feb 
Marie Nordahl81IFK Lidingö15,16


K40 60m
Final4 feb 
Hanna Tegnér74Bromma IF 8.43
Desirée Lindén76Ullevi FK 8.45
Ulrika Evjen74Danderyds SK 8.54
Anna Eronn74Linköpings GIF 8.76
Petra Thilers76Turebergs FK 8.92
Martina Gidlöf74IFK Lidingö 9.14
Weronica Hägg74Hälle IF 9.36
Helena Zander75Björnstorps IF 9.86


K40 200m
B-Final5 feb 
Martina Gidlöf74IFK Lidingö29.874
Helena Zander75Björnstorps IF32.385

A-Final5 feb 
Hanna Tegnér74Bromma IF28.441
Anna Eronn74Linköpings GIF28.632
Moa Kardemark76IF Kville29.593


K40 400m
Final4 feb 
Anna Eronn74Linköpings GIF64.99
Florentina Stojakovic74IFK Helsingborg65.55
Helena Zander75Björnstorps IF71.86


K40 800m
Final5 feb 
Julia Hagberg74Ryda SK 3:07.78


K40 1500m
Final4 feb 
Erika Bergentz73Thoren Track and Field 4:49.39
Florentina Stojakovic74IFK Helsingborg 5:14.18
Linda Take73IF Göta Karlstad 5:16.83


K40 3000m
Final3 feb 
Erika Bergentz73Thoren Track and Field10:40.61
Linda Take73IF Göta Karlstad11:04.06
Sofie Petersson77IS Göta11:11.39
Maria Eriksson76IF Start11:54.43
Karin Magnusson73IF Hagen FIK12:07.79


K40 Höjd
4 feb 
Cecilia Heine74Tingbergs AIS134
Sandra Skager77Lerum Friidrott131
Malin Knaif77IK Orient128
Anna Ek73IK Hakarpspojkarna124


K40 Stav
5 feb 
Sandra Skager77Lerum Friidrott260
Weronica Hägg74Hälle IF250


K40 Längd
3 feb 
Desirée Lindén76Ullevi FK5,11
Ulrika Evjen74Danderyds SK4,72
Anna Ek73IK Hakarpspojkarna4,49
Florentina Stojakovic74IFK Helsingborg4,22
Maria Gylfe77IK Orient4,04
Petra Thilers76Turebergs FK4,01
Cecilia Heine74Tingbergs AIS3,97


K40 Tresteg
5 feb 
Desirée Lindén76Ullevi FK11,40
Moa Kardemark76IF Kville9,44


K40 Kula4.0 kg
4 feb 
Anna Ek73IK Hakarpspojkarna10,09
Camilla Mattsson74Kils AIK10,02
Ulrika Evjen74Danderyds SK9,87
Maria Gylfe77IK Orient8,70
Cecilia Heine74Tingbergs AIS8,49
Malin Knaif77IK Orient6,73


K40 Vikt9.08 kg
5 feb 
Camilla Mattsson74Kils AIK13,02
Anna Ek73IK Hakarpspojkarna12,86
Maria Gylfe77IK Orient9,05


K45 60m
Final4 feb 
Lena Axelson72Bromma IF 8.35MR
Annelie Virenius Bergsjö69Vallentuna FK 8.37
Anna Sunneborn70Spårvägens FK 8.42
Annette Rylander69IFK Stocksund 8.86
Ingela Carlsson69Tranås AIF 9.34
Monika Callenberg71Varbergs GIF 9.48
Satu Nyberg Schoug68Wärnamo SK 9.75


K45 200m
B-Final5 feb 
Anna Sunneborn70Spårvägens FK27.853
Annette Rylander69IFK Stocksund30.025

A-Final5 feb 
Jenny Åkervall72Spårvägens FK27.511
Lena Axelson72Bromma IF27.572
Linda Åkerman71IFK Halmstad27.964


K45 400m
Final4 feb 
Linda Åkerman71IFK Halmstad62.79


K45 800m
Final5 feb 
Anna Ekholm72LK Nyköpings Runners 2:41.47
Mia Arnhult69IFK Lidingö 2:44.07


K45 1500m
Final4 feb 
Anna Rambin70IK NocOut.se 5:29.77
Anna Ekholm72LK Nyköpings Runners 5:35.17
Mia Arnhult69IFK Lidingö 5:38.07
Sofia Hegardt72IFK Lund 6:18.54


K45 3000m
Final3 feb 
Karin Spjuth72IK Hakarpspojkarna11:10.68
Anna Ekholm72LK Nyköpings Runners12:03.63


K45 Häck 60m76 cm
Final5 feb 
Annelie Virenius Bergsjö69Vallentuna FK 9.79
Linda Åkerman71IFK Halmstad 9.93


K45 Höjd
4 feb 
Annelie Virenius Bergsjö69Vallentuna FK140
Ingela Carlsson69Tranås AIF131
Ulrika Bengtsson71Lerum Friidrott120


K45 Stav
5 feb 
Jenny Rosén72Nyköpings BIS295SR, MR


K45 Längd
3 feb 
Linda Åkerman71IFK Halmstad4,71
Annelie Virenius Bergsjö69Vallentuna FK4,63
Jenny Rosén72Nyköpings BIS4,47


K45 Kula4.0 kg
4 feb 
Linda Åkerman71IFK Halmstad8,99
Ingela Carlsson69Tranås AIF8,50
Lena Axelson72Bromma IF8,47
Sari Granberg69IK Ymer8,24
Anna Tebelius71Lerum Friidrott7,98
Ulrika Bengtsson71Lerum Friidrott7,27
Satu Nyberg Schoug68Wärnamo SK7,20
Maria Classon70Huddinge AIS6,59


K45 Vikt9.08 kg
5 feb 
Anna Tebelius71Lerum Friidrott8,13
Maria Classon70Huddinge AIS6,51
Satu Nyberg Schoug68Wärnamo SK6,28


K50 60m
Final4 feb 
Anna-Lena Lööw65Söderhamns IF8.91
Eva Krönlein66IFK Lidingö 9.34
Charlotta Kimby65Spårvägens FK 9.72
Carin Thornander63Upsala IF 9.99
Anita Christenson66Turebergs FK 10.87


K50 200m
Final5 feb 
Anna-Lena Lööw65Söderhamns IF29.43
Eva Krönlein66IFK Lidingö30.52
Marjo Jokela67Spårvägens FK30.64
Charlotta Kimby65Spårvägens FK32.50


K50 400m
Final4 feb 
Anita Christenson66Turebergs FK86.94


K50 800m
Final5 feb 
Marie Olsson63Björnstorps IF 2:41.19
Anna-Stina Wanby64Högby IF 2:58.39


K50 1500m
Final4 feb 
Marie Olsson63Björnstorps IF 5:23.20
Maibrith Nilsson64Falkenberg Allstars LK 5:41.90
Anna-Stina Wanby64Högby IF 6:00.15


K50 3000m
Final3 feb 
Marie Olsson63Björnstorps IF11:12.08
Maibrith Nilsson64Falkenberg Allstars LK12:10.61
Anna-Stina Wanby64Högby IF12:56.94


K50 Häck 60m76 cm
Final5 feb 
Carin Thornander63Upsala IF12.27
Annelie Schöldström67Turebergs FK14.28


K50 Höjd
4 feb 
Carin Thornander63Upsala IF128
Annelie Schöldström67Turebergs FK120


K50 Längd
3 feb 
Eva Krönlein66IFK Lidingö4,08
Carin Thornander63Upsala IF3,84
Charlotta Kimby65Spårvägens FK3,83


K50 Tresteg
5 feb 
Eva Krönlein66IFK Lidingö8,29
Charlotta Kimby65Spårvägens FK7,86


K50 Kula3.0 kg
4 feb 
Marie Grahn67KA 2 IF10,15
Annelie Schöldström67Turebergs FK9,98
Carin Thornander63Upsala IF9,19
Ann-Christin Lindh65IFK Lund8,01
Maria Holmesson66Lerum Friidrott7,74
Ulrika Palm67IK Ymer6,02
Ann-Christin Olsson64IK Hakarpspojkarna5,97


K50 Vikt7.26 kg
5 feb 
Annelie Schöldström67Turebergs FK14,02
Ann-Christin Lindh65IFK Lund10,97
Marie Grahn67KA 2 IF10,45
Ann-Christin Olsson64IK Hakarpspojkarna8,86
Maria Holmesson66Lerum Friidrott7,57


K55 60m
Final4 feb 
Gunnel Tolfes58Turebergs FK10.02
Elisabeth Eickhoff62IK Ymer10.04


K55 200m
Final5 feb 
Karin Wåhlstedt60Järvsö IF33.00
Gunnel Tolfes58Turebergs FK33.09
Elisabeth Eickhoff62IK Ymer34.16


K55 400m
Final4 feb 
Karin Wåhlstedt60Järvsö IF70.48
Karin Schön62IF Kville71.37
Gunnel Tolfes58Turebergs FK75.33


K55 800m
Final5 feb 
Karin Schön62IF Kville 2:40.95
Karin Wåhlstedt60Järvsö IF 2:41.42
Annika Rybäck61Björnstorps IF 2:59.05
Helen Pahverk58LK Nyköpings Runners 3:50.20


K55 1500m
Final4 feb 
Karin Schön62IF Kville 5:18.80
Karin Wåhlstedt60Järvsö IF 5:30.64
Annika Rybäck61Björnstorps IF 5:53.97
Helen Pahverk58LK Nyköpings Runners 7:32.93


K55 3000m
Final3 feb 
Karin Schön62IF Kville11:06.68MR
Annika Rybäck61Björnstorps IF12:18.56
Helen Pahverk58LK Nyköpings Runners15:38.62


K55 Längd
3 feb 
Lena Sundberg61IFK Tumba3,28


K55 Tresteg
5 feb 
Lena Sundberg61IFK Tumba7,79SR, MR


K55 Kula3.0 kg
4 feb 
Liselott Hermansson62IK Orient8,61
Siv Tornegård60Högby IF8,31
Kristina Trollsås61Danderyds SK7,85
Lena Sundberg61IFK Tumba7,06
Gunnel Tolfes58Turebergs FK6,94
Helen Pahverk58LK Nyköpings Runners3,96


K55 Vikt7.26 kg
5 feb 
Liselott Hermansson62IK Orient10,65
Lena Sundberg61IFK Tumba8,33
Siv Tornegård60Högby IF5,89


K60 60m
Final4 feb 
Lilly Wizén55Roma IF10.02
Ulla Karnebäck53Turebergs FK10.41
Marketta Korpi54Rånäs 4H11.41
Ewa Wahlberg55Uppsala LK12.00


K60 200m
Final5 feb 
Lilly Wizén55Roma IF32.96
Ulla Karnebäck53Turebergs FK36.31
Ewa Wahlberg55Uppsala LK40.47


K60 400m
Final4 feb 
Lilly Wizén55Roma IF74.20
Majvi Wijk57IFK Trelleborg74.99
Ulla Karnebäck53Turebergs FK78.38
Ewa Wahlberg55Uppsala LK91.00


K60 800m
Final5 feb 
Majvi Wijk57IFK Trelleborg 2:53.27
Eva Lönnqvist56Ystads IF 3:10.55
Lilly Wizén55Roma IFbröt


K60 1500m
Final4 feb 
Majvi Wijk57IFK Trelleborg 5:55.24
Eva Lönnqvist56Ystads IF 6:18.84


K60 3000m
Final3 feb 
Ann-Katrin Lundqvist54IK Sisu12:50.22
Eva Lönnqvist56Ystads IF13:12.25


K60 Häck 60m68 cm
Final5 feb 
Ulla Karnebäck53Turebergs FK13.22


K60 Höjd
4 feb 
Ulla Karnebäck53Turebergs FK112


K60 Längd
3 feb 
Ulla Karnebäck53Turebergs FK3,18


K60 Kula3.0 kg
4 feb 
Gunnevi Magnusson57Varbergs GIF8,13
Marketta Korpi54Rånäs 4H7,92
Birgitta Eriksson57Hovslätts IK6,71


K60 Vikt5.45 kg
5 feb 
Gunnevi Magnusson57Varbergs GIF12,00MR
Marketta Korpi54Rånäs 4H9,91
Birgitta Eriksson57Hovslätts IK9,57


K65 60m
Final4 feb 
 Birgitta Uppgården48Oskarshamns SK12.20


K65 400m
Final4 feb 
Britt Hellmark50Lidköpings IS97.01


K65 800m
Final5 feb 
Britt Hellmark50Lidköpings IS 3:30.11


K65 1500m
Final4 feb 
Britt Hellmark50Lidköpings IS 7:11.35


K65 3000m
Final3 feb 
Britt Hellmark50Lidköpings IS14:56.19


K65 Höjd
4 feb 
Birgitta Uppgården48Oskarshamns SK100


K65 Stav
5 feb 
Birgitta Uppgården48Oskarshamns SK140


K65 Längd
3 feb 
Birgitta Uppgården48Oskarshamns SK2,61


K65 Kula3.0 kg
4 feb 
Elisabet Ekborg52Höörs IS7,89
Birgitta Uppgården48Oskarshamns SK6,37
Anne-Marie Jönsson49Ängelholms IF5,28


K65 Vikt5.45 kg
3 feb 
Elisabet Ekborg52Höörs IS9,42
Anne-Marie Jönsson49Ängelholms IF8,02
Birgitta Uppgården48Oskarshamns SK7,72


K70 60m
Final4 feb 
Barbro Bobäck44Säters IF 9.94
Ulla  Littenheim47Uddevalla IS10.67


K70 200m
Final5 feb 
Ulla  Littenheim47Uddevalla IS33.68
Barbro Bobäck44Säters IF33.72
Eva Widelund45Iggesunds SK45.71


K70 400m
Final4 feb 
Ulla  Littenheim47Uddevalla IS82.84NR, SR, MR
Eva Widelund45Iggesunds SK97.45


K70 800m
Final5 feb 
Ulla  Littenheim47Uddevalla IS 3:21.33MR
Eva Widelund45Iggesunds SK 3:44.47


K70 1500m
Final4 feb 
Eva Widelund45Iggesunds SK 7:28.74


K70 3000m
Final3 feb 
Eva Widelund45Iggesunds SK15:15.40MR


K70 Kula3.0 kg
4 feb 
Marianne Ek47IK Hakarpspojkarna6,73
Margareta Millestam47IFK Lund5,52


K70 Vikt5.45 kg
3 feb 
Margareta Millestam47IFK Lund8,36
Marianne Ek47IK Hakarpspojkarna7,54


K75 60m
Final4 feb 
Kerstin Nilsson42IFK Lund11.22
Kristina Carlsson40Turebergs FK11.67
Sonja Nilsson39IFK Lund13.22


K75 200m
Final5 feb 
Kristina Carlsson40Turebergs FK42.13


K75 400m
Final4 feb 
Kristina Carlsson40Turebergs FK98.37


K75 800m
Final5 feb 
Viveka Rüffel39LK Nyköpings Runners 3:46.30
Kristina Carlsson40Turebergs FKbröt


K75 1500m
Final4 feb 
Viveka Rüffel39LK Nyköpings Runners 7:40.69


K75 3000m
Final3 feb 
Viveka Rüffel39LK Nyköpings Runners15:55.62


K75 Höjd
4 feb 
Kerstin Nilsson42IFK Lund98
Sonja Nilsson39IFK Lund98


K75 Längd
3 feb 
Kerstin Nilsson42IFK Lund3,01
Sonja Nilsson39IFK Lund2,31


K75 Kula2.0 kg
4 feb 
Gudrun Kinger42Göteborgs KIK7,21


K80 60m
Final4 feb 
 Astrid Nilsson36IFK Lund12.24


K80 200m
Final5 feb 
Astrid Nilsson36IFK Lund44.83SR, MR


K80 400m
Final4 feb 
Astrid Nilsson36IFK Lund2.06.25NR, SR, MR


K80 Kula2.0 kg
4 feb 
Anna-Lisa Lind36IFK Lund6,68MR


K80 Vikt4.0 kg
3 feb 
Anna-Lisa Lind36IFK Lund8,80SR, MR


M35 4 x 200m
B-Final4 feb 
Oskarshamns SK M35Tomas Fanta M45
Sandy Bengtsson M50
Hans Södergren M65
Daniel Ringbom M35

1:48.72
Kongahälla AIK M35Robert Boije M35
Anders Soovik M40
Magnus Persgården-Persson M50
Carl-Johan Rick M50

1:54.08
LK Nyköpings Runners LK Nyköpings RunnersTommy Eriksson M70
Lars Dennevi M75
Thomas Antonsson M65
Kaj Adelberg M75

3:03.99

A-Final4 feb 
Danderyds SK M35Hunter S Mabon
Jan Berneryd M50
Olof Engdahl M55
Angel Galan

1:48.06
IFK Märsta M35Patrick Neuendorff
Dag Dacke
Peter Wallin
Jonas A

DQ


K35 4 x 200m
Final4 feb 
Spårvägens FK K35Charlotte Kimby K50
Anna Björkstedt K35
Anna Sunneborn K45
Marjo Jokela K50

1:58.28MR
Turebergs FK K35Perta Thilers K40
Ulla Karnebäck K60
Emelie Ovenholm K35
Gunnel Tolfes K55

2:15.15


Extralopp 60m
4 feb 
Lion Martinez78Spårvägens FK 7.06
Peder Berge79Spårvägens FK 7.91
Andreas Mack70IF Kville 7.96
Jörgen Åberg62IFK Halmstad 8.19
Karl Dos Santos79Huddinge AIS 8.22
Anders Bäckman71Danderyds SK 8.32
Anna Björkstedt78Spårvägens FK 8.45
Mats Kollbrink70Hässelby SK 9.02



© Track & Field, Christer Falk